Скорочено «Гобсек» Оноре де Бальзак

Короткий зміст «Гобсек» Оноре де Бальзак

«Гобсек» – це твір, який написав в 1830 році французький письменник Оноре де Бальзак. Прочитати “Гобсек” короткий зміст ви можете за 9 хвилин.

У 1830 році Оноре де Бальзак написав повість про лихваря. Згодом твір було включено в “Людську комедію”. Автор описав звичаї буржуазного суспільства і показав, до чого можуть довести поклоніння грошам і неприборкана пристрасть. Твір “Гобсек” в короткому змісті по главах читається за кілька хвилин. Вивчивши стислий переказ, школярі зможуть заповнити читацький щоденник, підготуватися до уроку літератури.

Головні і другорядні герої

У повісті 2 головних героя. Перший – лихвар Жан Естер ванн Гобсек, на прізвище якого названо твір. Це прижимистий і розважливий людина, проте він по-своєму справедливий і принциповий. Другий головний герой-куховар Дервіль. Попри специфіку професії, він здатний допомогти людині безкорисливо. Примітно в образі Дервіля те, що він зумів зрозуміти лихваря, який був складною і суперечливою особистістю.

Інші персонажі твору та їх характеристики:

 • Граф де Ресто. Порядна людина, з гідністю приймає удари долі і бажає щастя синові. Знатний і шановний пан, обдурений чоловік.
 • Графиня де Ресто. Порочна жінка, волочилася за молодим коханцем і витратила на нього чималу частину статків.
 • Ернест де Ресто. Син графині, закоханий в Каміллу.
 • Максим де Трай. Коханець графині, який довго користувався її грошима і становищем. Красивий гуляка.
 • Віконтеса де Гранлье. Одна з найбільш знатних і багатих дам в аристократичному передмісті Сен-Жермен. Господиня розкішного будинку. Під час революції у неї конфіскували майно, але стряпчий Дервіль допоміг повернути добро.
 • Камілла. Доброчесна дівчина, дочка віконтеси, закохана в графського сина Ернеста. Віконтесса не схвалює захоплення дочки, адже вона впевнена, що юнак бідний, до того ж про його матір в молодості ходили пересуди.

На створення повісті у Бальзака пішло близько 18 років, при цьому він двічі змінював назву. Тільки в останньому варіанті твір став називатися “Гобсек”.

Аналіз сюжету дозволяє виявити деталі, що вказують на автобіографічність. Так, в молодості письменник працював в конторі куховарського Мервіля, який став прототипом Дервіля.

Стислий переказ

Одного разу віконтесса де Гранльє приймала в своєму салоні гостей. Двоє затрималися, інші розійшлися. Відвідувачами, що засиділися, були Дервіль і Ернест де Ресто. Адвоката віконтесса приймала лише тому, що одного разу він допоміг їй повернути конфісковане майно. Господиня помітила, що її дочка захоплена Ернестом. Коли він пішов, жінка почала відчитувати Каміллу. Вона вважала, що молода людина — невідповідна партія для юної красуні.

Ернест був гарний собою і відмінно вихований, проте бідний. Віконтесса вважала, що через матір де Ресто для нього закриті двері всіх «порядних» сімейств. Батьки, які бажають щастя своїм дочкам, навіть не подивляться на Ернеста, адже за його матір’ю закріпилася погана слава. Батько цієї жінки був хліботорговцем, і це ще одна причина, по якій Камілле не варто задивлятися на милого графа.

Коли мати Ернеста була молодою, вона витратила всі статки на коханця, практично розоривши свою сім’ю.

Зараз де Ресто бідний, і ніхто не довірить йому придане своєї дочки. Цю бесіду почув Дервіль, який ще не пішов. Він симпатизував закоханим і вирішив втрутитися.

Знайомство куховаря і лихваря

Дервіль розповів цікаву історію, почавши з подій, які відбулися дуже давно. Коли адвокат був студентом і жив у недорогому пансіоні, доля звела його з Гобсеком. Лихвар вже в той час був старим. Ось як описує оповідач його зовнішність:

 • “жовтувата блідість”, що нагадує срібло, з якого зійшла позолота;
 • акуратно причесані попелясто-сірі волосся з просіддю;
 • безпристрасні і нерухомі риси обличчя;
 • довгий ніс, схожий на буравчик;
 • тонкі губи;
 • жовті очі.

Лихвар не виносив сонячного світла, тому носив картуз з великим козирком. Гобсек говорив неголосно і завжди виглядав спокійним. Скільки йому років, ніхто не знав точно. В молоді роки ця людина влаштувалася на судно юнгою. Наступні 20 років він провів у морі, а потім вирішив стати лихварем.

Про своє життя Старий повідав Дервілю в пориві відвертості. Він заявив, що золото — найнадійніше благо, адже всі сили людства зосереджені навколо нього.

Щоб пояснити свою позицію, лихвар розповів молодій людині історію, що трапилася недавно.

Пригоди графині де Ресто

У однієї графині був молодий коханець. Франт отримав у борг гроші в обмін на вексель. За цим документом Гобсек відправився стягувати те, що йому належало. Борг у тисячу франків графиня повернути не змогла. Побоюючись розголосу, вона дала лихвареві діамант.

За час роботи з грошима і людьми Старий навчився розпізнавати людську сутність з одного погляду. Подивившись на жінку, він зрозумів, що їй загрожує злидні. Дама була готова витратити всі статки на те, щоб утримувати марнотратного коханця.

Гобсек розповів, що багато речей стали для нього звичними:

 • розорення;
 • любовні пристрасті;
 • невтішне горе;
 • мерзенні виразки.

Історія вразила Дервіля, а тому запам’яталася надовго. Незабаром він вивчився на ліценціата прав і захистив дисертацію. Отримавши ступінь, молодий чоловік влаштувався в контору адвоката клерком. Справи у власника йшли не дуже добре, і незабаром він вирішив продати патент. Для Дервіля це означало, що доля дає шанс. Молодий ліценціат вирішив купити патент куховарського, а для цього потрібні були гроші. Юнак вирушив до Гобсеку.

Лихвар позичав гроші під 50%, але для Дервіля він зробив виняток, давши йому необхідну суму під 13% річних. Молода людина наполегливо працювала і жорстко обмежував себе у всьому. За рахунок цього він розплатився з лихварем протягом 5 років. Дружиною стряпчого стала скромна дівчина з простої сім’ї, і в цілому він був задоволений життям.

Одного разу Дервіль познайомився з молодим кутілою на ім’я Максим де Трай. Цей чоловік попросив звести його з лихварем, але старий не дав йому ні гроша. Він заявив, що у повіси нічого немає за душею, при цьому він заборгував 300 тис. франків. Тоді граф де Трай привів жінку, яка одного разу розплатилася з Гобсеком діамантом.

Цього разу вона заклала ще кілька розкішних фамільних прикрас. Старий зрозумів, що коханець використовує графиню.

Фіктивна угода

Як тільки закохана пара пішла, в будинок лихваря прийшов чоловік графині. Він зажадав повернути коштовності, так як дружина не мала права розпоряджатися ними.

Конфлікт міг стати причиною судового розгляду, але Дервіль все владнав. Лихвар порадив графу укласти фіктивну Угоду, в рамках якої майно буде передано надійній особі, інакше графиня розорить сім’ю, і тоді діти залишаться без спадщини.

Минуло кілька днів, і до куховарства прийшов де Ресто. Він хотів дізнатися, якої думки Дервіль про Гобсека. Молодий чоловік запевнив, що лихвар чесний і педантичний, хоча і заробляє на людських вадах.

Коли справа стосується серйозних проблем, на старого можна покластися. Саме лихваря вибрав граф в якості того, кому можна довірити права на стан, щоб не допустити розорення.

Розв’язка історії

Віконтесса зрозуміла, що бесіда стає занадто відвертою, І випровадила Каміллу. Дівчина пішла спати, і тепер можна було називати імена. Обдуреним чоловіком виявився де Ресто, і невірною дружиною — мати Ернеста. Незабаром після укладення фіктивного договору здоров’я графа серйозно погіршилося. Жити йому залишалося недовго. На той час графиня вже переконалася, що коханець просто скористався її станом, і гірко оплакувала свій гріх. Вона розкаялася і розуміла, що родині загрожує злидні.

Жінка не хотіла підпускати до ліжка вмираючого чоловіка нікого, а особливо Дервіля, до якого ставилася з недовірою. Кухареві так і не вдалося отримати від графа розписку, що підтверджує фіктивний характер угоди. У грудні 1824 року де Ресто помер. Незадовго до смерті він намагався передати конверт з розпискою Ернесту, щоб той кинув його в поштову скриньку, але дружина не дала цього зробити.

Коли граф помер, жінка немов збожеволіла. Вона вчинила в кімнаті погром, намагаючись знайти заповіт. У такому стані і застали приміщення прийшли Гобсек і Дервіль. Коли жінка почула їхні кроки, вона жбурнула у вогонь конверт, де були папери, адресовані куховарству. Тепер все майно переходило до Гобсека. Старий зажив, не відмовляючи собі ні в чому.

Дервіль неодноразово просив його вчинити зі спадкоємцем по-людськи, але Гобсек відповідав, що юнак повинен дізнатися ціну грошам, а поки Нехай живе в злиднях. Про все це Дервіль розповів віконтессе. Також він додав, що нещодавно знову ходив до лихваря і просив його поквапитися з виконанням зобов’язань. Коли куховар побачив старого, той був близький до безпам’ятства.

Під час останньої зустрічі з Дервілем Гобсек почав перераховувати «багатства», які зібрав. У коморі зберігалася незліченна кількість припасів і цінних речей:

 • кава;
 • цукор;
 • паштет з печінки;
 • тютюн;
 • діамант;
 • золоті ложки;
 • вазочки і багато іншого.

Перед смертю Гобсек покарав Дервілю знайти родичку на прізвисько вогник. Куховар не хотів цього робити, адже дівчина була повією. До того ж він згадав, що Ернест скоро стане повнолітнім, і тоді в силу безперечних документів до юнака перейде величезний статок.

Почувши це, віконтесса сказала, що молодому графу для одруження на її дочці потрібно бути дуже багатим. А через зіпсовану репутацію графині Каміллі краще не зустрічатися зі свекрухою.

Мораль твору

Для кращого розуміння авторського задуму краще прочитати Гобсек повністю. На сторінках об’ємної повісті автор показав долі кількох людей.

Героїня була одержима пристрастю до молодого коханця, а лихвар вважав головним у житті гроші. Вдаючись порокам, люди не помічали, як спустошують себе. Останні роки життя лихвар займався тим, що збирав добро. Поки запаси псувалися, він листувався з торговцями, охочими їх придбати, і не бажав поступитися в ціні. Здебільшого накопиченого Гобсек так і не встиг скористатися.

Позитивні герої-Камілла і Ернест. Моральне начало в них вище, ніж меркантильне. Вони молоді, тому ще не розуміють, яку силу над людьми має золото. Що було далі з героями, автор не описує. Але за заключними словами віконтеси зрозуміло, що вона охоче видасть дочку заміж за Ернеста, коли той стане багатим.

Вже заздалегідь жінка називає матір молодої людини свекрухою Камілли, а це говорить багато про що.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: