Скорочено «Мандри Гуллівера» Джонатан Свіфт

Короткий зміст «Мандри Гуллівера» Джонатан Свіфт

«Мандри Гуллівера» – це роман, який написав в 1726 р. англомовний ірландський письменник Джонатан Свіфт. Прочитати “Мандри Гуллівера” короткий зміст ви можете за 9 хвилин.

У 1726 році на порозі Бенджамін Мотт знайшов зошит з текстом. Відомий видавець почав читати рукописи і здивувався, адже дуже твір був написаний цікаво і вміло. Він відразу ж пустив книгу в друк. Літературознавці впізнали склад великого Джонатана Свіфта. Письменник зізнався, що книга створена його родичем Лемюелем, яку він написав для дворян, які мріяли про пригоди. Незайвим буде ознайомитися з коротким змістом «Подорож Гуллівера».

Ліліпутія та її маленькі жителі

Гуллівер живе в родині бідного майстра. Однак хлопчик отримує гарну освіту в Кембриджі, а потім відправляється в Лейден і продовжує вивчати медицину. Гуллівер стає хірургом на кораблі і разом зі своїм учителем Бетсем подорожує на судні «Ластівка». Одного разу в прекрасному місті Лондоні доктор зустрічає дівчину, яка була дочкою відомого торговця панчохами.

Гуллівер одружується з нею і переїжджає до Англії. Життя стає кошмаром після смерті вчителя Бетса, і він знову починає служити на кораблі хірургом. Багато років доктор подорожував по різних містах і країнах, і, нарешті, вирішив пошукати роботу на суші. Але його знову чекала невдача. Тоді, в 1699 році хірург відправився в плавання по морю.

Корабель досвідченого Гуллівера потрапляє в жахливу бурю і його відносить кудись за Австралію. Вся команда гине, а хірург допливає до берега і тут же засинає.

Прокидається мандрівник від відчуття скутості і нерухомості. На прив’язаному до землі тілі сидять 40 маленьких чоловічків. Герой без будь-яких проблем зміг змахнути дивовижних людей, але у відповідь у велетня полетіла купа мізерно дрібних стріл.

Хірург вирішив не робити ніяких рішень до закінчення дня. Як тільки стемніло по миттєво зведеному мосту на тіло Гуллівера піднявся головний сановник Гурго, який довго щось розповідав, але потім замовк і спрямував погляд на потерпілого корабельну аварію гіганта і вирішив його нагодувати.

Після трапези велетню сказали, що відвезуть його в столицю, і він тут же заснув через підлитого в вино снодійного, а тіло його занурили у величезний віз.

Незвичайне знайомство

Ліліпутія — невелика країна. Жителі ніколи не бачили таких велетнів. Імператор надав всі зручності гостю. Правда, перший час гігантові довелося спати на землі, але вже через 2 тижні маленькі чоловічки принесли йому матрац з усім потрібним постільною білизною. Також йому було виділено 600 слуг, які шили одяг, допомагали вивчити місцеву мову, готували їжу.

Ліліпути вже через 3 тижні змогли спілкуватися з гігантом, який попросив свободи. Чиновник у відповідь на це обшукав Гуллівера і вилучив майже все майно. Через якийсь час герой перестав проситися на батьківщину і ліліпути стали потроху довіряти йому.

Гуллівер подорожував по країні, дізнався про небезпеку нападу сусідньої імперії Блефуску на Ліліпутію. Тоді він допоміг перетягнути 50 кораблів з їх острова, поповнивши флот маленьких жителів. Але погоджуватися на винищення народу з сусіднього острова Гулівер не став.

Гігант ретельно вивчав життя маленьких людей з Ліліпутії і записував їх особливості. Дивовижні чоловічки вважали невдячність кримінальним злочином і жорстко карали провинилися, писали з одного боку аркуша, а ховали небіжчиків вниз головою.

Одного разу за вечерею у імператора знаменитий лорд-канцлер приревнував свою дружину до Гуллівера, а потім і зовсім виявив, що гігант занадто дорого обходиться країні. Пізніше Болголамом і Флімнапалом був складений акт звинувачення, де було сказано, що через відмову в завоюванні блефу і спуску на палац імператора Гуллівера варто жорстоко покарати. Але герой зовсім не такої долі хотів, тому одного разу втік з країни.

Гігант попрямував у ворогуючу з ліліпутами країну – Блефуску. Там у імператора він попросив човен, щоб покинути місце і повернутися на батьківщину. В Ліліпутії його визнали зрадником. Розумний імператор Блефуску не став видавати Гуллівера і надав йому човен. Гігант відразу ж відправився в дорогу і зовсім скоро його підібрало якесь судно і допомогло потрапити додому.

Деякий час Гуллівер пожив вдома з сім’єю, але незабаром зрозумів, що його подорожі на цьому не закінчені і вирішив знову відправитися в далекі далі.

Вперед в Бробдінгнег

У цьому розділі в 1702 році відважний мандрівник залишає Англію. І тут, як кілька років тому, так само в квітні, судно Гуллівера потрапляє в чергову корабельну аварію. Якийсь час прожив герой зі своєю командою на кораблі, а після того, як запаси їжі і прісної води почали підходити до кінця, моряки висадилися на покинутий і невідомий острів.

Тоді Гуллівер помітив дивне явище – велетнем був вже зовсім не він. Він спостерігав, як за його матросами стежить якийсь гігант, а потім той став переслідувати їх. Сам він опинився в пишному величезному полі, де його зустрів селянин і віддав власному господареві.

У будинку у велетня моряк зарекомендував себе дуже навіть гідно. Господиня навіть дозволила йому переночувати на власному ліжку, не зажадавши нічого за це. Прокинувся Гулівер від жахливого писку. Він зауважив, що поруч з ним знаходилися величезні щури, величина яких лякала, адже зростанням вони були з собаку.

Дочка велетня Глюмдалькліч дуже благородно поставилася до моряка.

Вона навчила його мови і стала за ним доглядати:

  • шила одяг;
  • готувала їжу.

Дівчина навіть прозвала Гуллівера Грільдригом. Хитрий сусід велетня запропонував їхній родині виставляти знайденого хлопця на ярмарку за гроші. Тоді Грільдріга почали показувати в Зеленому Орлі, і він став посміховиськом і подивом для народу.

Велетень з вдячності вирішив повозити Гуллівера по різних містах країни. За невеликий проміжок часу вони вже відвідали понад 18 міст і велику кількість сіл.

Герой через сильну перевтому почав швидко худнути. Велетень став боятися швидкої смерті Грільдріга і продав його королеві за символічну суму грошей. Гуллівер поскаржився на погане ставлення до нього, тоді мудра жінка показала його королю, який відразу ж зацікавився появою дивного чоловіка.

Він навіть подумав, що перед ним знаходиться маленька тварина або якийсь складний механізм. Король викликав найрозумніших вчених, які теж не змогли визначити секрет появи моряка на світ.

Новий будинок героя

На новому місці герою знову побудували новий будинок і пошили одяг. Він зміг вільно відвідувати вечері у царської сім’ї. Навіть сам Королівський карлик жахливо заздрив моряку, тому занурив Гуллівера в вершки. Через це на нього злетілася купа величезних ос і мух. Королівська сім’я показала дивовижному чоловічкові країну і провела масштабну екскурсію по столиці.

Однак моряк відчував себе дуже погано в цьому місці, тому що піддавався постійним небезпекам. Царська сім’я намагалася часом захистити бідолаху, а він, у свою чергу, грав їм на шпінеті. У вільний час він розповідав королю про Англію, про її Фінанси, уряд. Одного разу навіть спробував розповісти про порох, але правитель прийшов в жах і попросив більше не розповідати про цю страшну зброю.

Через кілька років спокійного, але при цьому дивовижного життя королівська сім’я попрямувала на південне узбережжя. І коли Гуллівер залишився один, його випадково забрав орел, на якого напала зграя інших птахів.

Так наш герой опинився у відкритому морі. Його знову підібрало судно. І вже в червні він повернувся в Даунс .

Лапуту, Бальнібарбі, Лаггнегг, Глаббдобдріб

На початку серпня 1706 року, під час чергової подорожі на корабель Гуллівера напали пірати, і вся команда опинилася в полоні у лиходіїв з Голландії. Героя посадили в Човник і він став подорожувати по океану до трьох пір, поки не потрапив на один острів.

Через кілька днів Гуллівер помітив на небі незвичайний літаючий острів, дивні жителі якого молили про допомогу.

Виглядали вони дуже незвично:

  • у них були скошені голови;
  • очі дивилися в різні боки.

Один дивився всередину, а інший – вгору. Героя, як завжди, вчили місцевій мові, поселили у власному будинку і пошили одяг.

Острів утримувався нальоту завдяки величезному магніту, який знаходився в печері Лапути. Герой звернув увагу на жебрацький одяг і мізерну землю остров’ян. Він дізнався, що так сказали робити в Академії, щоб жити щасливо. Цікавий Гулівер відправився туди. Він познайомився з професором, який намагався зробити неможливе. Гуллівер вважав це божевіллям. Герой захотів відвідати Мальдонаду, думаючи після відправитися в Лаггнегг. Чекаючи прибуття корабля, він побув на острові Глаббдобдріб, де жили чарівники.

Після повернення в Мальдонаду Гуллівера заарештували без жодних пояснень. Але після спілкування з королем його відпустили в Лаггнеггу, де герой прожив ще пару місяців. З дивного міста Гуллівер потрапив до Японії і не поніс за це ніякого покарання, завдяки минулому королю.

Наприкінці квітня 1710 року герой опинився в Даунсі. Так закінчилася третя Подорож Гуллівера.

В країну Гуігнгнмів

Нарешті, через велику кількість мандрів, Гуллівер стає капітаном корабля. Персонаж був ще не дуже досвідчений, тому набрав команду з непристойних розбійників, які незабаром заарештували його. І навесні 1711 року поваленого капітана висадили на невідомому острові.

Тут з Гуллівером спілкуються і навіть захищають від різних напастей тварини. Один кінь привів моряка до себе додому, де той став навчатися місцевій мові. Одного разу скакун побачив Гуллівера голим і зрозумів, що він майже не відрізняється від мавпи, яких на дивовижному острові тримали замість собак. Але кінь пообіцяв нікому не говорити про побачене.

Гулівер ділився з кіньми інформацією:

  • про звичаї Англії;
  • про війни;
  • про алкоголь;
  • про гроші;
  • про медицину.

Одного разу герою навіть вдалася можливість взяти участь у зборах нації, яке проводилося дуже рідко. Тут підняли питання про знищення всіх мавп, але король-кінь запропонував стерилізувати всіх наявних.

Гулліверу дуже сподобалося жити у коней, він навіть хотів залишитися на все життя в цій країні. Але через 3 роки спільного життя було прийнято рішення, що моряка треба тримати або з усіма мавпами, або відправити додому. Герой покинув острів і успішно дістався до Австралії, де його підібрало чергове судно. Капітан висадив Гуллівера в Лісабоні і відправив додому.

У грудні 1715 року моряк зустрівся зі своїми рідними. Він стверджував, що подорожував 16 років і 7 місяців, щоб правдиво розповідати і писати про власні пригоди.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: