Короткий зміст «Мартін Іден» Джек Лондон
«Мартін Іден» – це роман, який написав в 1909 р. американський письменник Джек Лондон. Прочитати “Мартін Іден” короткий зміст ви можете за 7 хвилин.
Роман Джека Лондона був опублікований в періодичному виданні у 1908 році, а в 1909 вийшов окремою книгою. Твір швидко отримав популярність не тільки на батьківщині автора, а й за кордоном. Складний шлях молодого письменника до слави і визнання яскраво описаний в романі «Мартін Іден». Короткий зміст по главах і опис твору можна використовувати для переказу або при підготовці до відповіді на уроці.
Головні герої
Роман «Мартін Іден» Джека Лондона наповнений яскравими персонажами, що представляють різні класи суспільства.
Головними героями твору є:
- Мартін Іден – сміливий молодий чоловік. Його відрізняють доброта, витривалість, енергійність, готовність прийти на допомогу. Завдяки наполегливій праці і бажанням удосконалюватися він стає відомим письменником і домагається слави.
- Рут Морз – кохана головного героя. Дівчина виросла в багатій родині. Для неї велике значення має становище людини в суспільстві, фінансове благополуччя і дотримання пристойності. Вона відрізняється добрим, відкритим характером. Рут не вірить в успіх і в письменницький талант Мартіна. Навряд чи вона по-справжньому любила нареченого, скоріше, це було захоплення або пристрасть. При характеристиці образу слід пам’ятати, в якому середовищі героїня була вихована, і який вплив на неї зробило оточення.
- Ресс Бріссенден – друг Мартіна, щирий і розуміє людина, яка намагалася підтримати героя.
- Гертруда – старша сестра головного героя, втомлена від важкої роботи.
- Лізі Коноллі – дівчина, закохана в Ідена.
- Бернард Хіггінботам – чоловік Гертруди, Крамар. Його відрізняє жадібність, хитрість і лицемірство.
- Марія Сільва – Літня жінка, в будинку якої проживав Іден на початку творчого шляху.
- Джо – друг Мартіна, разом з ним персонаж трудився в пральні.
Твір оповідає про тернистий шлях молодого письменника, який, завдяки творчій енергії, зумів стати популярним письменником. Роман малює образи непересічних людей на тлі уявної інтелігенції і розкриває пороки буржуазного суспільства.
Сюжет
Знайомство з сімейством Морз
Дія розгортається на початку минулого століття в Окленді. Мартін Іден рятує від зграї хуліганів Артура Морза. На знак подяки молода людина запрошує свого спасителя на вечерю. У будинку юнака Мартін знайомиться з представниками вищого суспільства, серед яких — Рут Морз, сестра Артура, яка підкорила його серце. На головного героя справляє велике враження обстановка будинку: Картини, книги, гра дівчини на роялі. Мартін, людина, яка виросла в бідній родині, грубий і неосвічений, розуміє, що він не пара дівчині. Щоб завоювати її розташування, він вирішив стати краще і освіченіше.
Рут вразила безпосередність і привабливість юнака. Запрошуючи Мартіна в гості, Артур переслідував іншу мету. Він хотів показати оточуючим, наскільки непривабливо може виглядати людина нижчого стану в пристойному суспільстві.
Життя в нетрях і самовдосконалення
Мартін займає скромну кімнату в будинку сестри Гертруди. У тісній комірчині знаходиться вузьке ліжко, стіл і умивальник. Чоловік сестри-Крамар, жадібний і підлий чоловік, готовий зрадити будь-кого, щоб отримати вигоду. Мартін має намір зайнятися власною освітою, щоб підкорити Рут.
Якщо раніше юнак проводив вільний час у розвагах, тепер він відмовляється піти на танці разом з другом Джимом. Веселощі здається йому порожнім проведенням часу.
Молода людина йде в бібліотеку. Весь вільний час він проводить за читанням книг. Його приваблюють праці давньогрецьких філософів і сучасна література. Із захватом він читає все підряд.
Герой приділяє більше уваги своїй зовнішності. Тепер щоранку він вмивається, чистить зуби і розчісує волосся. Він більше не торкається до алкоголю. Через деякий час він вирішується зателефонувати дівчині, яка відзначає зміни, що відбулися. Рут радить йому піти в школу, а потім освоювати складні науки. Через відсутність грошей Мартін може вчитися самостійно, тоді Рут пропонує йому свою допомогу. Згодом вона прив’язується до хлопця і переймається до нього почуттями.
Літературна творчість і безвісність
Брак грошей змушують Мартіна знову відправитися в плавання. За цей час він зміг непогано заробити і прочитати багато книг. Повернувшись додому, він створює перший твір. Юнак мріє опублікувати його в місцевій газеті, але видавець відмовляє йому. Мартін складає вступні іспити до школи. Молода людина показує свої твори коханої. Її дивує, що для сюжету він вибрав опис життя простих людей. Дівчина виявилася не в змозі оцінити талант Мартіна.
Щоб мати можливість удосконалюватися в письменницькій майстерності і заробити, герой влаштовується на роботу в пральню при готелі. Йому доводиться багато працювати. На сон і улюблена справа у нього практично не залишається часу, тому трохи заробивши, він повертається додому. Юнак повідомляє Рут, що збирається відправитися в плавання. Дівчина засмучена майбутнім розставанням. Батьків обурює спілкування дочки з Мартіном, і вони збираються відправити дівчину на схід.
Іден знімає кімнату у літньої жінки. Весь час він багато пише і займається самоосвітою. Його не зупиняє факт, що його твори не хочуть друкувати.
Злидні і брак грошей змушують молоду людину продати свої речі. Це допомагає на якийсь час звести кінці з кінцями.
Несподіваний успіх
З “Трансконтинентального Вісника” прийшов лист, в якому повідомлялося, що видання готове опублікувати його твір. За послугу видавці з належних 100 доларів видавці обіцяли заплатити тільки 5. Мартін впадає у відчай. У цей час з інших журналів надходить кілька пропозицій. Юнакові вдається зібрати гроші і розрахуватися з боргами. Успіх дозволяє відчути впевненість.
Герой чітко усвідомлює свої можливості. Щоб дохід був постійним, Мартін постійно пише невеликі твори. Це не влаштовує Рут, якій хочеться, щоб її наречений працював в конторі разом з батьком.
На одному з вечорів в будинку Морз Мартін знайомиться з Рессом Бріссенденом. Це освічена, інтелігентна людина, яка швидко знайшла з юнаком спільну мову. Іден пропонує Рессу почитати його твори. Ресс пояснює, що твори Мартіна мають глибокий сенс, який нікому не потрібен.
Також він вважає, що Рут не в змозі зрозуміти розповіді Мартіна. Щоб домогтися успіху, молода людина повинна пропонувати свої творіння першокласним виданням.
На запрошення Ресса Мартін виступає на зборах соціалістів. Молодий журналіст, який почув його промову, приїжджає до Мартіна, щоб взяти інтерв’ю, яке послужить йому рекламою. Мартін проганяє його. Бажаючи помститися, журналіст написав статтю про свого кривдника, яку прочитали Морзи. Рут вирішує розірвати заручини.
Слава і смерть
Щоб заглушити горе, Мартін багато працює. Він повертається до недописаного роману “Запізнілий”. До Ідена приходить довгоочікувана Популярність. Видавництва борються за його увагу і пропонують вигідні контракти. Але великі гроші більше не доставляють герою задоволення. У світ виходить його роман “Ганьба Сонця”. Подія не викликала у письменника радості.
Дивлячись на навколишній світ, Мартін розуміє, що його оточує лицемірство і брехня. Він вирішує відправитися на острови в південному морі. Герой залишає заощадження сестрі і дарує пральню своєму другові.
Сівши на корабель, він спливає на Маркізькі острови. Під час подорожі героя відвідують думки про смерть. Одного разу, стоячи на палубі, він набирає повні легені повітря і кидається у відкрите море. На глибині у нього перехоплює подих, і його серце зупиняється.
Головна думка і проблеми твору
Протягом роману відбувається еволюція головного героя. Автор розуміє важливі для кожної людини теми:
- реалізації життєвих цілей;
- розчарування в улюбленій справі;
- сенс життя;
- ціна слави.
Джек Лондон пише про людину, свідомість якої зазнала великих змін. За роки наполегливої праці він зумів домогтися великих результатів, але слава і популярність не принесли йому задоволення. Це історія не про щасливу людину, яка зуміла втілити в життя свою мрію.
Після виходу твору в психології з’явився термін “синдром Мартіна Ідена”, що означає пригнічений стан, тугу, нудьгу і розчарування після досягнення поставленої мети. Такий стан часто спостерігається у людей, захоплених єдиною справою. Зумівши перемогти злидні і брак освіти, ставши успішним письменником, Містер Іден впав у депресію, яка привела його до самогубства.