Скорочено «Отелло» Вільям Шекспір

Короткий зміст «Отелло» Вільям Шекспір

«Отелло» – це п’єса, яку написав в 1604 р. англійський поет Вільям Шекспір. Прочитати “Отелло” короткий зміст ви можете за 9 хвилин.

Вільям Шекспір написав п’єсу «Отелло, венеціанський мавр» (The Tragedy of Othello, The Moor of Venice) на початку XVII століття. В її основу він поклав трагедію “Венеціанський мавр” Дж. Чінтіо, яка не стала настільки ж популярна, як “Отелло”. Короткий зміст п’єси знайомить з її героями і сюжетом. Шекспір вклав у свій твір всю душу і величезну кількість емоцій, які торкнуться будь-якого глядача до глибини душі.

Сюжет трагедії

П’єса починається у Венеції. Дворянин Родріго стоїть біля будинку сенатора Брабанціо. Він шалено і без відповіді любить його дочку, Дездемону. Родріго незадоволений своїм другом Яго за те, що той став поручиком у Отелло — мавра, полководця, генерала на службі Венеціанської республіки. Друг намагається виправдатися своєю неприязню до мавра, оскільки той призначив своїм заступником Кассіо, молодого математика. Яго сильно обурений і злий, і бажає помсти Отелло і Кассіо.

Два друга, закінчивши сперечатися, піднімають крик і будять господаря будинку, щоб повідомити йому несподівану звістку. Його єдина дочка втекла з Отелло. Батько у відчай і вважає, що Дездемону зачарували або приворожили. Яго і Родріго разом з Брабанціо мають намір заарештувати мавра.

Історія кохання Дездемони

Хитрий Яго поспішив повідомити закоханим звістку, що злісний тесть незабаром з’явиться. Отелло з Дездемоною вже встигли повінчатися. Генерал не збирається ховатися, адже у нього є совість і звання. Незабаром Приспів Брабанціо з охороною, але мавр, використовуючи гумор, зупиняє ще не відбулася сварку.

У цей час з’являється Кассіо і повідомляє, що обидва повинні з’явитися до глави держави.

У залі Ради повна метушня, один за іншим з’являються гінці з різними новинами. Точно відомо тільки те, що турки в дорозі і мають намір захопити Кіпр. Дож держави відправляє Отелло терміново на війну. Брабанціо не забуває, з якою метою з’явився сюди і звинувачує в привороті мавра, який, своєю чергою, кличе Дездемону, щоб почути її версію подій. Сам Отелло розповідає історію, яка привела до весілля:

  • Коли Отелло відвідував їхній будинок, він говорив про своє непросте життя, яке було сповнене пригод.
  • Юну дівчину вразила сила духу цього чоловіка.
  • Вона плакала над його історіями і сама зізналася в почуттях.

Дездемона відповідає на всі питання батька і зізнається, що тепер вірна і покірна тільки своєму мавру. Брабанціо довелося змиритися і благословити молодих.

Візит на Кіпр

Мавр спливає на Кіпр, а Дездемона просить батька дозволити їй виїхати за своїм чоловіком. Після отримання згоди, Отелло залишає дівчину на піклування Яго і його дружини, які разом з нею повинні виїхати на Кіпр. Родріго дуже засмучений, його не покидає думка втопитися.

Але цинічний Яго радить другу не йти на крайнощі і обіцяє, що все зміниться, тому що негарний і середніх років мавр не підходить юній венеціанці. Родріго отримає свою кохану, це і стане підступною помстою поручика. Яго закликає Родріго поки що набити свій гаманець монетами. Юнак з надією в душі йде, а його друг потішається над ним і називає його своєю «даровою забавою», також вважає, що мавр занадто довірливий.

У планах Яго підказати генералу, що його дружина поглядає на молодого манерного Кассіо, з якого виходить відмінний спокусник.

Сильний шторм розбив кораблі турків, а й розмітав у морі галери венеціанців, що йшли на допомогу. Через це Дездемона раніше свого чоловіка прибуває на берег, а офіцери охороняють її і розважають бесідами, поки Отелло не пристане до берега. Яго бавиться над тими жінками, які:

  • в гостях “картина”;
  • будинки «трещетка»;
  • “кішка” біля плити і т. д.

Дездемона не підтримує його жарти, але за поручика заступається благородний Кассіо. Адже Яго справжній солдат, тому виражається прямо. Нарешті прибуває Отелло. Зустріч з дружиною відбудеться дуже ніжною і зворушливою.

Бійка Кассіо і Родріго

Перед сном мавр дає настанову Кассіо і Яго перевірити всі караули на острові. Поручик пропонує заступнику генерала випити за молодят. Попри те що Кассіо погано сприймає вино, йому все ж доводиться пити. Родріго користуючись моментом, затіває бійку з Кассіо, який, взявшись за зброю, ранить дворянина. Піднімається тривога, і Отелло намагається з’ясувати всі подробиці недавньої сварки, після чого відсторонює Кассіо від його посади.

Протверезівши молодий лейтенант не знає, куди подіти себе від сорому. Яго радить йому підібратися до Мавра через його великодушну дружину, заради примирення. Кассіо вдячний поручику, адже він абсолютно не пам’ятає, з ким пив і хто його спровокував на сварку.

Нові інтриги Яго

Після звернення Кассіо до Дездемони дівчина обіцяє йому свою допомогу. Вони обидва захоплюються Яго, що тому важлива доля товариша. А тим часом підступний солдат порціями підмовляє генерала, який в підсумку призначає підступного змія стежити за Дездемоною.

Отелло дуже засмучується через ситуацію. Його дружина намагається пов’язати на нього хустку, щоб зняти втому і головний біль, але той відсторонюється, і хустку падає на підлогу. Емілія, дружина Яго, піднімає і непомітно забирає хустку, адже чоловік велів їй дістати цей предмет. Поручик хвалить свою кохану, але про плани на штучку мавра мовчить.

Клятва Отелло

Генерал мучить себе ревнощами і остаточно переконує себе в зраді дружини. Отелло вимагає дістати докази, а якщо Яго їх не знайде — загрожує розправою за брехню. Природно, поручик все продумав, і вдаючи, що з дружби, розповідає їм побачене. За його версією Кассіо витирав обличчя хусткою Дездемони. Для мавра це стало останньою краплею і він дав клятву помститися. Генерал надає Яго рівно три дні, щоб покінчити з Кассіо. Той, звичайно, обіцяє виконати і підступно просить не чіпати Дездемону.

Ні про що не підозрююча дівчина, просить свого чоловіка про прощення підлеглого Кассіо. Але той вимагає тільки надати йому хустку, що дістався їй в подарунок від чоловіка, адже річ чарівна і зберігає молодість тієї, яка його носить. Дівчина не знаходить хустку і Отелло розлючений йде.

Кассіо знаходить у себе вдома хустку і віддає його своїй подрузі, Біанке, поки не знайдеться власник. Яго втішаючи Отелло, примудряється довести генерала до непритомного стану. Після він вмовляє мавра зачаїтися і підслухати бесіду, ніби вони будуть говорити про Дездемона. Але йшлося про вітряну Біанку, про яку розповідає зі сміхом Кассіо.

Мавр, не розбираючи багатьох слів, впевнений, що ті сміються над ним і його дружиною. Дуже вчасно з’явилася Біанка з хусткою, кинувши його в свого друга і обурившись, що штучка подарована який-небудь розпусницею. Кассіо залишається заспокоювати дівчину, а Яго віддаляється і вмовляє Отелло задушити дружину прямо в ліжку.

Несподівано з’являється Людовіко, один з родичів Дездемони, разом з наказом, де говориться, що генералу потрібно покинути острів і залишити владу Кассіо. Дездемона цьому дуже рада, але Отелло потонувши в своїх ревнощах б’є її.

Трагічна розв’язка

Дездемона клянеться своєму коханому в її невинності, проте мавр не вірить їй. Він втрачає себе від горя, що заповнює його. Після вечері, яку влаштували на честь прибуття Людовіко, Отелло йде проводжати непроханого гостя, а дружині вимагає йти в ліжко. Дівчина, думаючи, що її чоловік пробачив, радіє такому повороту подій, але її не залишає погане передчуття. Вона згадує пісню про плакучу вербу, яку колись співала інша дівчина перед своєю смертю.

За порадою свого друга Родріго збирається напасти і вбити Кассіо, який вночі йде додому від своєї подруги Біанкі. Але Кассіо рятує своє життя і сам ранить Родріго. Яго, що стежив за ними, встигає добити Родріго і поранити Кассіо. При свідках головний герой все звалює на Біанку.

Отелло цілує свою дружину, яка міцно спить. Він розуміє, що зійде з розуму після її вбивства, але не бачить іншого виходу. Отелло запитує у дружини, що прокинулася, чи молилася вона на ніч, після чого душить її і заколює приготованим кинджалом. Увірвалася Емілія поспішає повідомити про пораненого Кассіо, а вмираюча Дездемона гукає її, попередивши, що гине невинною, але вбивцю не розкриє.

Мавр зізнається в скоєному, а причиною називає брехливість і зради.

Емілія тут же кличе офіцерів і викриває свого чоловіка у всіх гріхах, розповідаючи про хустку. Яго встигає вбити свою дружину і сховатися. Мавр знаходиться у відчай і називає себе справжнім вбивцею. Яго ловлять і призводять до генерала, який, вдаривши поручика, пояснюється з невинним Кассіо і заколює себе. Кассіо залишається правити Кіпром і засуджує Яго на болісну смерть.

Драма героїв

Отелло вбиває кохану через інтриги оточуючих і не здатний жити далі, дізнавшись правду, чому і закінчує життя самогубством. Персонажі шекспірівської трагедії зображені дуже реалістично і яскраво, при цьому в кожному з них є позитивні і негативні сторони.

Шекспір хотів показати, як один обман тягне за собою наступний і як сумно може закінчитися цей ланцюжок. Адже Дездемона, попри свою чистоту, спочатку готова обдурити батька, втікши таємно до коханого, потім обманює чоловіка і подругу. І саме обман батька став аргументів, який привів Яго, переконуючи Отелло в тому, що Дездемона здатна збрехати батькові, а значить — здатна збрехати і чоловікові і знехтувати його почуттями.

Трагедія трапилася, тому що головна слабкість героїв виявилася сильнішою за них самих, в першу чергу ревнощі і недовіру Отелло і пристрасть Родріго, з якими вони не змогли впоратися. В результаті коли правда вийшла назовні, було вже пізно, і постраждали всі. П’єса отримала величезну популярність, переводилася на безліч мов, неодноразово ставилася на підмостках театрів і екранізувалася.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: