Скорочено «Пригоди Олівера Твіста» Чарльз Діккенс

Короткий зміст «Пригоди Олівера Твіста» Чарльз Діккенс

«Пригоди Олівера Твіста» – це роман, який написав в 1839 році англійський письменник Чарльз Діккенс. Прочитати “Пригоди Олівера Твіста” короткий зміст ви можете за 10 хвилин.

У 1839 році Чарльз Діккенс випустив у світ свій другий пригодницький роман, головним героєм якого стала маленька дитина, що потрапила в погану компанію і намагається не зламатися під гнітом своїх піклувальників-розбійників.

Головні персонажі

Роман про маленького хлопчика, який став частиною розбійницького вертепу Лондона, наповнений драматичними моментами і героями, які зберігають свої таємниці. Серед них є вбивці і злодії, але є і люди з найчистішими душами.

Головними персонажами книги «Пригоди Олівера Твіста» стали:

 • Феджин. Є розбійником і ватажком зграї, старий-єврей.
 • Олівер Твіст. Сирота, якого під опіку взяла група злодіїв і вбивць. З самого дитинства жив у поневіряннях і був ізгоєм в зграї.
 • Джек Даукінс, Чарлі Бейтс. Молоді люди, що займаються крадіжкою на вулицях Лондона.
 • Білл Сайкс. Один з найжорстокіших і злісних грабіжників міста.
 • Ненсі. Подруга Сайкса, займалася крадіжкою. Загинула, рятуючи Олівера.
 • Ное Клейпол. Займає посаду помічника трунаря.
 • Містер Браунлоу. Житель Лондона, рятує Олівера і береться за виховання хлопчика.
 • Містер Гримуіг. Дружить з містером Браунлоу, скептик.
 • Роза. Юна дівчина, рятує Олівера, займаючись його лікуванням. Рідна тітка хлопчика.
 • Доктор Лосберн. Друг і лікуючий лікар міс Роз, займається порятунком Олівера.
 • Гаррі Мейлі. Юнак, який закоханий в Розу.
 • Містер Бамбл. Парафіяльний служитель.

Вивчивши короткий зміст роману Чарльза Діккенса, юні читачі можуть заповнити читацький щоденник.

Хлопчик, який вижив

Коли Олівер з’явився на світ, то ледь дихав і мало не задихнувся в перші хвилини життя, але все склалося вдало, і цього разу природа і малюк виграли битву зі смертю. Немовля залишилося круглою сиротою, встигнувши лише на кілька секунд притиснутися до грудей матері.

Хлопчикові не пощастило народитися в робітному будинку, адже там нікому було подбати про Олівера, через що вирішено було віддати його в притулок, де за тридцятьма дітьми відразу доглядала одна літня дама. Малюк, як і інші діти, ріс у злиднях і постійному голоді. Коли дитина підросла, то був відданий навчатися ремеслу трунаря. Разом з ним працював і Помічник майстра ное Клейпол. Зухвалий хлопчисько постійно знущався над юним Олівером, б’ючи і дражнячи його.

В один із днів, коли забіяка, бачачи, що новий працівник не звертає на нього уваги, вирішив грубо висловитися про його матір, чим сильно зачепив дитину. Попри те що Олівер був в кілька разів менше і слабкіше старшого працівника, він накинувся на кривдника і почав його бити. Через цей вчинок хлопчика сильно покарали, навіть не намагаючись розібратися у винуватості дитини. Ображений всією ситуацією Олівер вирішує втекти на світанку і відправитися по світу.

Дорога в нікуди

Коли було пройдено багато миль від будинку трунаря, хлопчик виходить на велику дорогу, де, читаючи назву покажчика» Лондон”, вирішує йти туди. По дорозі в містечку Барнет ледь тримається на ногах Олівер знайомиться з місцевим злодюжкою Джеком Даукінсом. Той годує свого ровесника і обіцяє влаштувати його в Лондоні, приводячи хлопчиська до страшної людини — старого єврею Феджину.

Глава зграї пообіцяв навчити новобранця своєму ремеслу, а поки юнакові дали завдання розпорювати мітки з вкрадених носових хусток, які притягували інші злодії. Олівер хотів приступити до справи. Бачачи натиск хлопчика, Феджин дозволяє йому піти на чергову крадіжку, де дитина дивиться, як у літнього джентльмена витягують хустку. В жаху новобранець біжить геть від місця крадіжки, через що його приймають за злодія. Чоловік, у якого викрали хустку, зглянувся над сиротою і не став подавати на того позов.

Обличчя дитини здавалося знайомим для джентльмена. Бідний Олівер від пережитих емоцій непритомніє, після чого пан відвозить його до себе додому. За дитиною доглядали, перш ніж він зміцнів і зміг остаточно піти на поправку. Сирітка поділився з економкою, яка доглядала за ним, своєю історією життя. У будинку Браунлоу висів портрет незнайомої жінки, яка всіма рисами обличчя була схожою на юного злодюжку.

Феджин не на жарт злякався пропажі свого нового підопічного, боячись того, що хлопчисько розповість всім про їх лігві. Біллі Сайкс порадив знайти новобранця і привести назад до них.

Повернення в зграю злодіїв

До містера Браунлоу прийшов його найкращий друг Грімуіг. Скептик вирішив перевірити Олівера на чесність, вручивши йому гроші і пославши в книжковий магазин. По дорозі юнак зустрічає дівчину Ненсі, яка насильно тягне свого не відбувся колегу в лігво злодіїв.

Пан, який прихистив сироту, подав оголошення в газету про зникнення свого підопічного, обіцяючи винагороду тому, хто дасть наводку. Цим скористався парафіяльний священик, який моторошно ненавидів Олівера, очорнивши його в очах містера Браунлоу. Засмучений пан вирішує припинити пошуки.

Старий єврей хоче зробити з новобранця злодюжку, намагаючись навчити всьому, що знає сам. Але безневинна душа хлопчика противиться. Глава зграї йде іншим шляхом і цікавить дитину, розповідаючи захоплюючі історії про часи молодості, грабежі, які вдалося зробити за свою кар’єру.

Нова справа

Зграя Феджі збирається на чергове пограбування, але їм потрібно хтось маленький і спритний, здатний пролізти через відкрите вікно і відчинити їм двері. Вибір припав на Олівера. Щоб мотивувати хлопчика, Сайкс пообіцяв пристрелити його, якщо щось піде не так. Але все пішло не за планом, адже будинок добре охоронявся.

Крадіжка була зірвана, а юного хлопчини при цьому ще й поранили в руку. Криваве тіло хлопчика намагався винести Сайкс, але, почувши погоню, злодій кидає Олівера на землю, тікаючи і залишаючи того. Коли Феджі донесли, що новоспечений залишився біля будинку, то він сильно розлютився, адже у старого єврея були свої плани на дитину.

Тим часом в робітному будинку, де не пощастило народитися Оліверу, помирає стара, яка доглядає за матір’ю малюка, перед смертю вона зізнається в крадіжці у жінки заставної квитанції. Цінні речі віддають місіс коріння.

Затяжна хвороба сироти

Прокинувшись посеред канави, хлопчик ледве встає на ноги, знесилений і втратив багато крові, він бачить попереду будинок, куди і прямує. Дитина усвідомлює, що це той маєток, який вони зі зграєю Фіджі намагалися пограбувати. Олівер підкоряється долі і вирішує все одно йти за допомогою до господарів будинку.

Мешканці, якими виявилася місіс Мейлі і її юна племінниця Роза, не змогли злитися на злодюжку, що не відбувся, і зглянулися над ним. Хвороба хлопчика була важкою, але за ним добре доглядали, в тому числі і доктор Лосберн. Дитина зміцніла і намагався всіляко допомагати своїм рятівникам.

Олівер розповідає всім історію життя і про колишнього знайомого, який дбав про нього. Лікар пропонує з’їздити в Лондон до містера Браунлоу, але з’ясовується, що той поїхав у Вест-Індію. Хлопчик засмучений, адже це була єдина людина, яка могла підтвердити правдивість його слів. Але навіть після цього ніхто не став ставитися гірше до сирітки. Для Олівера пройшли три місяці блаженства в маєтку місіс Мейлі.

Юна красуня Роз

В один із днів у племінниці господині будинку почалася гарячка. За доктором був посланий хлопчик, який по дорозі зустрічає дивного пана, полеглого на землю і бурмоче страшні прокляття в бік дитини.

Лікар підтверджує побоювання щодо серйозності хвороби Рози. Дізнавшись про це, в будинок приїжджає син місіс Мейлі, який вже давно закоханий в красуню. Коли дівчині стає краще, юнак зізнається в коханні, але вона відмовляє молодій людині, пояснюючи тим, що не підходить йому через фінансове становище. Гаррі пропонує повернутися до розмови пізніше.

В один з вечорів Олівер помічає у вікні дивного пана і главу зграї злодіїв, в жаху хлопчик кричить, чим приваблює до себе всіх мешканців. Пошуки лиходіїв не увінчалися успіхом.

Таємниця немовляти з робочого будинку

До парафіяльного служителя заявляється незнайомець, який намагається з’ясувати про походження слабкого хлопчика, який народився дванадцять років тому. Містер Мамбл розповідає про стару, яка знає таємницю матері немовляти, але вона померла і передала секрет його дружині. Монкс обіцяє щедро винагородити священика за відомості.

Міс Корні, яка вийшла заміж на служителя, продає штучку незнайомцю, вкрадену у матері Олівера. Це був невеликий гаманець, в якому лежав:

 • золотий медальйон;
 • два пасма волосся;
 • Обручка з гравіюванням “Агнес”.

Отримавши штучку, Містер Монкс викидає її в річку. Дивний пан поспішив до старого єврея, з яким ділиться інформацією щодо сироти, називаючи того братиком. Розмову підслуховує Ненсі, вона дізнається, що з Олівера насильно намагалися зробити злодія, а після затягнути у в’язницю за його злочини. Йому мстилися і намагалися позбавити спадщини. Самому Феджину заплатили чималу суму за те, щоб він зробив з дитини розбійника.

У жаху Ненсі збігає з лігва і мчить до будинку місіс Мейлі, розповідаючи все Розі. Дівчина не знає, як вчинити. У цей час з Вест-Індії повертається благодійник Олівера, з яким молода красуня ділиться таємницями і просить допомоги. До розслідування підключають кращого друга пана, доктора Лосберна, і Гаррі. Вони намагаються знайти злодійку і дізнатися зовнішність дивного чоловіка.

Смерть Ненсі

Старий Феджин бачить, як його підлегла намагається вибратися з злодійського лігва. Він думає, що юна розбійниця завела собі нового коханця. Вирішуючи за нею простежити, глава зграї відправляє свого помічника ное Клейпола йти за Ненсі.

Підліток дізнається, що злодійка зустрічалася з благодійниками Олівера, розповідає про це старому. Розгніваний Феджин доповідає про все Сайксу, який б’є свою подругу до смерті.

Таємничий пан

Містер Браунлоу приводить насильно до себе додому Монкса. Той виявляється сином його старого друга. Під маскою ховається Едуард Ліфорд. Його батько по молодості був змушений одружитися на нелюбимій дівчині, у них народився син, який з самого дитинства виявляв погані нахили.

Містер Ліфорд залишає сім’ю і знаходить свою любов в дівчині Агнес. По роботі він змушений виїхати в Рим, де захворює і раптово помирає. Перед від’їздом пан заходить в будинок містера Браунлоу, залишаючи тому портрет своєї коханої. Перед смертю Ліфорд намагається написати листа Агнес, кажучи, що завжди носить з собою медальйон і кільце.

У заповіті певна сума була видана минулій родині пана, а все решта спадок переходило Агнес Флемінг і їх спільній дитині, але лише в тому випадку, якщо він не заплямує своє ім’я.

Дізнавшись про це, Едуард вирішує помститися новій родині батька, всіляко знущаючись над Олівером. Але його планам не судилося збутися, і він їде з Англії. З розбійниками вчинили наступним чином:

 • Старий Феджин був страчений за злочини;
 • Сайкс загинув від мук совісті за вбивство подруги.

Роз, дізнавшись таємницю свого походження, вийшла заміж за Гаррі, який став священиком. Містер Браунлоу усиновив Олівера і намагався виховувати його, як рідного.

У книзі Олівер Твіст постає в образі невинної дитини. Автор намагається показати, що незважаючи на всі життєві обставини, потрібно залишатися Людиною в будь-якій ситуації.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: