Скорочено «Шагренева шкіра» Оноре де Бальзак

Короткий зміст «Шагренева шкіра» Оноре де Бальзак

«Шагренева шкіра» – це роман, який написав в 1831 р. французький письменник Оноре де Бальзак. Прочитати “Шагренева шкіра” короткий зміст ви можете за 8 хвилин.

У 1831 році Оноре де Бальзак написав роман, в якому фантастичні події тісно переплетені з реальністю. Після публікації цього твору автор став всесвітньо відомим. В основі сюжету – чарівна історія, що трапилася з молодим вченим. Прочитавши короткий зміст «Шагреневої шкіра», учні зможуть заповнити читацький щоденник, скласти стислий переказ і добре підготуватися до уроку літератури.

Головні і другорядні герої

Головний персонаж – Рафаель де Валантен. У деяких джерелах наводиться інший варіант прізвища – Валентен. Цей герой належить до аристократичного роду, він молодий і добре освічений, але бідний.

Інші дійові особи:

  • Антиквар. Мудра літня людина, власник крамниці, де продаються стародавні цінні речі.
  • Поліна. Дочка пані Годен, молода особа з відкритою душею і добрим серцем.
  • Графиня Федора. Юна красуня, байдужа і безсердечна. Вважається світською левицею, спілкується з представниками вищого суспільства.
  • Єфрасинья і Акіліна. Дівчата, яких у Франції називали куртизанками. Вони перебували на утриманні багатіїв, відвідували світські заходи і в цілому вели розкішне життя.
  • Растиньяк і Еміль. Товариші Рафаеля.
  • Комерсант Тайфер. Дуже багата людина, банкір, що володіє опозиційною газетою. Тайфер не тільки володіє статком, він ще й впливовий.

Книга Бальзака присвячена вічним проблемам: вибору між пороком і чеснотою, нерозділеного кохання і людському щастю. Коли герой отримав можливість виконання самих божевільних бажань, він зрадів. Але навіть знаючи, чим це обернеться, Рафаель не до кінця розумів, наскільки жахливими будуть наслідки застосування чарівного подарунка.

Короткий зміст книги

Роман Оноре де Бальзака «Шагренева шкіра» складається з трьох частин. У першій читачі знайомляться з Рафаелем і дізнаються, що він отримав в подарунок талісман. У другому розділі розповідається про те, як склалося життя героя після того, як він став володарем клаптя шкіри. В останньому розділі описані останні дні життя і смерть молодої людини.

Подарунок антиквара

Одного разу в гральний зал прийшов Рафаель де Валантен. Це сталося в жовтні 1829 року. Молодий чоловік виглядав таким нещасним, що найдосвідченіші гравці, які звикли до чужого горя, були вражені. З рішучістю зневіреного самогубці Рафаель програв все, що у нього було, і вирішив втопитися в сіні, зістрибнувши з моста. Наостанок він відправився гуляти містом і раптом зайшов в крамницю антиквара.

Милуючись коштовностями, Рафаель помітив “худорлявого дідка”. Господар магазину, одягнений в чорне вбрання з оксамиту, був проникливий і відразу помітив, що молодий чоловік знаходиться в пригніченому стані. Дідок поговорив з юнаком і дізнався, що той знаходиться в тяжкому становищі. Він вирішив допомогти Рафаелю і простягнув йому «шматок шагреневої шкіри».

Шкура була завбільшки з лисячу. Примітним в ній виявилося те, що на зворотному боці був відбиток печатки. На шкірі було написано, що її власник може володіти всіма скарбами, які тільки є в світі. Але за це він повинен буде розплатитися своїм життям. Старий сказав, що жодного разу не користувався можливостями, які дає талісман. Чим старше він ставав, тим виразніше розумів, що тільки знання можуть подарувати щастя і молодість.

Рафаелю так хотілося змінити долю, що він з радістю прийняв подарунок. Старий попередив юнака про те, чого буде коштувати виконання всіх бажань. Де Валантен схопив шкіру і побіг на вулицю. Не встигнувши покинути лавку, він зустрів своїх друзів, які повідомили, що давно шукають співробітника в опозиційне видання. За їхніми словами, Рафаель ідеально підходив для цієї посади.

Такий поворот не міг не приголомшити юнака. Потім друг Рафаеля на ім’я Еміль відвів його на прийом, де були присутні представники вищого суспільства. Організатором вечері був заможний банкір Тайфер. Ось хто зібрався у нього вдома:

  • учений;
  • письменник;
  • художники, що подають великі надії.

Гості їли і пили, розмірковуючи про політику, державний устрій та інші цікаві речі. Раптом з’явилася група прекрасних дівчат, це були найдорожчі паризькі куртизанки. Жінки, красиві зовні, виглядали чарівно, але за пишністю ховалася порожнеча. Друзі познайомилися з Єврасинею і Акіліною, і дами розповіли, що в свої юні роки вже встигли розчаруватися в любові. Тепер вони живуть за таким принципом: потрібно брати від життя стільки, скільки дозволяє Краса.

Безсердечна світська левиця

Рафаель подумав, що Еміль зможе зрозуміти причину його страждань, і повідав другу про свою нелегку долю. У дитинстві йому доводилося і вчитися, і працювати, тому що батько хотів, щоб син став юристом. У чоловіка був суворий характер, і хлопчик страждав без батьківської любові.

Коли де Валантену виповнився 21 рік, він дізнався, що батько довгий час бере участь у судовій тяжбі. Чоловік хотів домогтися, щоб визнали його право на землі, розташовані в Пруссії і Баварії. Юнак вирішив допомогти батькові відновити справедливість. Однак судові процеси розорили чоловіка, і він помер, не витримавши постійної напруги.

Рафаель залишився практично жебраком. У нього були заможні родичі, проте всі були байдужі до страждань юнака, а сам він не хотів просити допомоги, тому що був занадто гордим.

Від батька залишився невеликий спадок, який хлопець зумів розтягнути на 3 роки. Він відмовляв собі у всьому, харчувався найдешевшою їжею і жив у убогому готелі. Паризькі радості проходили повз молодого чоловіка. Герой вирішив присвятити себе написанню наукової роботи, яку назвав «теорія волі».

У господині готелю, пані Годен, була чарівна дочка 14 років від роду. Рафаель вчив дівчину грати на фортепіано, і юна красуня полюбила свого вчителя, який, втім, тримався з нею відсторонено. Юнак не бажав для себе любові, народженої в злиднях. Йому була потрібна красуня, виряджена в шовку, і доля скоро звела Рафаеля саме з такою дамою.

Приятель Растіньяк взяв молодого чоловіка з собою на прийом. Там де Валантен познайомився з Федорою-світською левицею російського походження. Жінці було 22 роки, вона вже встигла пожити з чоловіком і розлучитися. Графиня подобалася багатьом паризьким франтам, але її серце залишалося холодним. Герой вирішив, що обов’язково повинен завоювати неприступну світську левицю.

Щоб з’являтися на прийомах в гідному вигляді, юнакові довелося витратити багато грошей. Але красуня надавала знаки уваги, поки їй були потрібні послуги Рафаеля. Коли молодий вчений зізнався їй у коханні, вона повела себе холодно і заявила, що не хоче належати нікому. Рафаель розповів Растіньяку, що хоче накласти на себе руки. Друг відрадив йому, і разом вони вирушили в гральний будинок, де удача спочатку посміхнулася їм, а потім відвернулася. Тоді юнак остаточно вирішив, що зістрибне з моста в Сену.

Агонія молодого вченого

Коли герой зрозумів, що шагренева шкіра, виконуючи всі його бажання, кожен раз зменшується, він вирішив продовжити своє життя, відмовившись практично від усього. У цей час у нього був розкішний особняк. Вченому прислуговували вірні слуги, які називали його маркізом. Одного разу в гості до де Валантену прийшов його вчитель. Слуга сказав, що господар не приймає гостей, проте пан Поріке зумів домогтися прийому.

Побачивши свого колишнього учня, старий був приголомшений: Рафаель виглядав, як труп. Професор поскаржився, що залишився без роботи, і попросив посприяти. Юнак, забувши про перестороги, побажав професору удачі. Тут же він помітив, як шкіра в черговий раз зіщулилася.

Незабаром Рафаель зустрів в опері Поліну. Дівчина була дуже хороша собою, і маркіз побажав, щоб вона закохалася в нього. При цьому шкіра не зменшилася: вона не виконувала те, що вже і так збулося. Юнак і Поліна зізналися один одному в своїх почуттях. Дівчина сказала, що тепер вона багата спадкоємиця свого батька і може розпоряджатися своєю долею, як захоче. Закохані одружилися, а шкіра тим часом ставала все менше.

Юнак став звертатися до світил науки, щоб вони спробували розтягнути шкіру. Вчені, які пробували це зробити:

  • знаменитий хімік;
  • професор механіки;
  • досвідчений зоолог.

Зусилля виявилися марними. Тільки вдалося визначити, що шагрень — це шкура осла рідкісної породи. Такі тварини жили тільки в Персії.

Чоловік поступово слабшав і незабаром пережив перший серйозний напад кашлю. “Оракули новітньої медицини” зібралися на консиліум, але не змогли визначити, що відбувається з де Валантеном. У надії на те, що допоможе зміна клімату, вчений поїхав на води. Однак напади тривали, до того ж місцеві жителі його не прийняли, і маркізу навіть довелося брати участь в дуелі.

В результаті противник був убитий, а вчений переїхав в інше місце, ще більш мальовниче.

Там його почали жаліти оточуючі, і чоловікові довелося повернутися в Париж. Лікар виписав йому ліки з опіумом, завдяки якому страждання були не такими сильними. Незадовго до смерті Рафаель показав Поліні шкіру, яка на той час була не більше листочка барвінку, і повідав, що вмирає через це клаптя. Незабаром вченого не стало. До останнього подиху він перебував в обіймах коханої.

Історія закінчується тим, що головний герой помирає в обіймах коханої. Ключовий момент-виконання головного бажання без участі шкіри. Дівчина полюбила Рафаеля не тому, що він так захотів, а за велінням свого серця. За допомогою цього епізоду Бальзак доносить до читачів головну думку: справжні цінності не можна придбати за допомогою магії. Таким чином, шагренева шкіра виявилася марною річчю, але ж через неї герою довелося живцем поховати себе в особняку і відмовитися від усіх життєвих задоволень.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: