«Тигролови»: Жанрова своєрідність та ідейно-тематична спрямованість роману Івана Багряного

Іван Багряний

«Тигролови»

Визначення жанрової своєрідності та ідейно-тематичну спрямованість роману

 

План відповіді:

  1. Ідейний задум роману І. Багряного «Тигролови».
  2. «Тигролови» — зразок багатопланового роману.
  3. Провідна ідея роману.

 

Життя І. Багряного сповнене небезпеки і суцільного дискомфорту. Але незламною була віра письменника в перемогу сил добра над силами зла, розбрату. Саме цим світлоносним цілющим оптиміз­мом пройнятий роман «Тигролови». Задум твору виношувався під час перебування автора у Бамлагу, коли, втікаючи з концтабору, він блукав тайгою та переховувався в оселях мужніх далекосхідних мисливців-звіроловів, нащадків вихідців з України. З цього, очевидно, й народився 1943 року роман «Тигролови» (первісна назва — «Звіролови»). А ще — з великого болю за Україну, за її знищуваний, тероризований народ. «Тигролови» — роман багатоплановий, та передусім це твір-протест проти порушення елементарних людських прав.

Найвиразніше в романі висвітлено трагедії України в тоталітарному режимі; відображено вплив сталінського терору на долю окремої лю­дини — молодого українського інтелігента інженера-авіатора Григорія Многогрішного; показано жорстокість і ницість прислужників режиму; змальовано побут і традиції нащадків переселених у тайгу українців; романтичне кохання Григорія і Наталки.

Хоча роман має конкретні часові рамки, присвячений подіям, які для багатьох стали далекою історією, він висуває чимало актуальних проблем, які відносять до категорії вічних: добра і зла, життя і смерті, справедливості і кари, морального вибору, волі до життя й цілеспрямованості, стосунків людини і природи, родинних взаємин вірності віковим традиціям предків і, звичайно, кохання. Головна ідея твору — утвердження думки про неминучість перемоги добра і правди навіть у тому жорстокому світі, де носіїв цих високих ідеалів позбавляють права на життя. Адже фізична смерть для таких людей не є поразкою, бо вони перемагають духовно. Майбутнє — за Людиною, інтелектуальний і духовний потенціал українського народу — незнищенний!

Висновок: Співець і виразник оптимізму й незборимості українсько­го народу, Іван Багряний у романі «Тигролови» доводить, що «сміливі завжди мають щастя». Він переконує, що за будь-яких обставин людина має залишатися Людиною. Переможе той, хто не озвіріє, не пройметься злобою і ненавистю до людей, а збереже в собі людяність, доброту, чуйність і віру в протистояння злу й тоталітаризму.

Опорні слова й поняття: багатоплановість роману, твір-протест, тоталітарний режим, сталінський терор, актуальність проблем, опти­ містичне звучання.

 

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: