Твір “Чому мені подобається образ Тома Сойєра?”

“Пригоди Тома Сойєра” – чудова книга, магічна, таємнича. Вона прекрасна насамперед своєю глибиною. Кожна людина в будь-якому віці може знайти в ній щось своє: дитина – захоплюючу історію, дорослий – іскрометний гумор Марка Твена і спогади про дитинство. Головний герой роману під час кожного прочитання твору постає в новому світлі, тобто характеристика Тома Сойєра завжди різна, завжди свіжа.

Навряд чи Томаса Сойєра можна назвати хуліганом, скоріше вже він – бешкетник. І, що важливіше, у нього є час і можливість займатися всіма цими витівками. Він живе з тіткою, яка хоч і намагається тримати його в строгості, але у неї це погано виходить. Так, Тома карають, але, незважаючи на це, він живе цілком благополучно.

Він сметлив, меткий, як майже кожна дитина його віку (приблизно 11-12 років), варто лише згадати історію з парканом, коли Те переконав всіх дітей в окрузі, що праця – це священне право і привілей, а не тягар.

Така характеристика Тома Сойєра видає в ньому людини не дуже поганого. Далі особистість найвідомішого вигадник і бешкетника буде розкриватися все новими і новими гранями.

Інша чеснота Сойєра – здатність любити і жертвувати – постає перед читачем у всій красі тоді, коли хлопчик виявляє, що любить Беккі Тетчер. Заради неї він навіть йде на жертву: підставляє своє тіло під удари учительських різок за її проступок. Адже це чудова характеристика Тома Сойєра, яка висвічує піднесене ставлення до дамі серця.

У Тома Сойєра є совість. Вони з Геком стали свідками вбивства, і навіть незважаючи на зовсім не ілюзорну небезпеку для їх життя, хлопчики зважилися допомогти поліції і визволити з в’язниці бідолаху Меффа Поттера. Вчинок з їхнього боку не тільки благородна, але і мужній.

Чому Том саме такий? Тому що у нього відносно все добре. Том хоч і важкий, але улюбленець, і він це знає. Том майже весь час живе у світі дитинства, у світі мрій і фантазій, лише зрідка виглядаючи у реальну дійсність. Характеристика Тома Сойєра в цьому сенсі не відрізняється від характеристики будь-якого іншого благополучного підлітка. Такий висновок можна зробити, тільки якщо співвіднести два образи – Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна. Для Сойєра фантазії – як повітря, яким він дихає. Тому сповнений надій. У ньому майже немає розчарувань, тому він вірить у вигадані світи і вигаданих людей.

Гек зовсім інший. У нього багато проблем, немає батьків. Вірніше, є батько-алкоголік, але краще б його не було. Батько для Гека – джерело постійного неспокою. Батько його, звичайно, зник кілька років тому, але достеменно відомо, що він не помер, а значить, він може в будь-який момент з’явитися в місті і почати знову третирувати свого бідолашного сина.

Для Гека фантазії – це опіум, завдяки якому життя ще хоч якось можна виносити, але жити в світі ілюзій доросла людина не може весь час (а Фін саме такий).

Сойєра навіть трохи шкода, бо він не знає, як йдуть справи насправді. Його світ обходиться без трагедії, тоді як існування Гека – це постійна боротьба. Зовсім так само, як і у звичайного дорослої людини: він виходить із світу дитинства і розуміє, що його обдурили. Таким чином, готова ще одна характеристика Тома Сойєра.

Спокусливий питання для всіх тих, хто читав “Пригоди Тома Сойєра”. Але, здається, недарма розповідь про хлопчиків не говорить нічого про їх дорослих життях. Тут може бути як мінімум дві причини: або в цих житті не буде нічого примітного, або для кого-то життя далі не піднесе приємних сюрпризів. І все це може бути.

Яким стане Том Сойєр? Характеристика може бути такою: в майбутньому він звичайна, пересічна людина без особливих життєвих звершень. Його дитинство повно різноманітних пригод, але за великим рахунком вони завжди траплялися в деякій зоні комфорту, і це дозволяло Того постійно фабрикувати фантазії.

З Геком інша історія. В кінці пригод Фін йде з буржуазного світу, де панують ситість і моральність, в світ вулиць, де панує свобода, на його погляд. Хлопчик-бродяга не терпить рамок. Але вічно жити поза рамками і дихати тільки повітрям свободи неможливо, бо будь-яке життя потребу в тій чи іншій формі. Якщо ж потік життя в окремо взятому посудині (людині) не обмежити, то він вирветься назовні, зруйнувавши сам посудину. Простіше кажучи, якщо Гек не обере для себе певну систему цінностей, він може цілком спитися і померти під парканом, як і його батько, або згинути в п’яній бійці. Доросле життя не така світла, як життя дитини, а шкода.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: