Варіант 1
Кількість слів: 294
Курсивом виділено аргументи (докази)
Я переконана, що ні в якому разі не можна називати успішних людей кар’єристами. На підтвердження цієї думки можна знайти чимало доказів. Я ж зупинюся лише на двох, на мій погляд, найвагоміших.
Успішним є той, кому вдалося самореалізуватися в улюбленій справі, хто перебуває в злагоді із собою й зі світом, має певність у тому, що він робить, позбавлений суєтності, заздрощів, гонитви за почестями. Тоді праця дає і високі результати, і відчуття потрібності іншим, і творчу наснагу, і насолоду — усе те, без чого неможливо почуватися щасливим. І кар’єра в такої людини є не самоціллю, а закономірним свідченням її досягнень, авторитету. Тих, хто мав відповідні заслуги й моральне право підніматися життєвими щаблями, чимало. Серед них, наприклад, відомий український кардіохірург Микола Амосов, який пройшов шлях від звичайного лікаря до академіка.
Насправді негативне забарвлення є в обох частинах тлумачення значення слова «кар’єризм». Воно характеризує тих, для кого на першому місці не справа, а власна слава, визнання, імідж. Безумовно, на тлі тих, хто для корисливої мети не гребує хабарами, підлабузництвом, інсинуаціями, цілеспрямовані й працелюбні честолюбці здаються набагато привабливішими. Та спільне в них усе-таки є: через поспіх, метушливість, заздрощі, необдумані вчинки, прагнення будь-що бути першим і ті, і ті менш за все думають про загальні інтереси. Можливо, саме тому їхні успіхи сумнівні або навіть ідуть на шкоду спільній справі. Яскраві приклади цього бачимо й у художніх творах. Так, недоліки честолюбства як провідного мотиву діяльності переконливо показані в образі князя Ігоря зі «Слова про Ігорів похід». Справді, завчасний виступ проти половців і поразка Ігоревого війська відкрили ворогам дорогу на Київську Русь, ослабили могутню державу.
Таким чином, успішні люди не бувають кар’єристами: статус і відзнаки для них не головне, а їхня кар’єра зумовлена інтересами справи. А кар’єристів, які женуться за славою (а не заздрощі, ревнощі, поспіх, необдуманість учинків), навряд чи можна назвати успішними.
Варіант 2
Кількість слів: 226
Курсивом виділено аргументи (докази)
Я категорично не погоджуюся з думкою, що кар’єрист — це людина, яка ставить свої інтереси вище суспільних. Я вважаю, що це особистість, яка ставить кар’єрні зростання й успішність на перше місце, проте її мотивацією можуть бути як егоїстичні матеріальні бажання, так і громадські ідеали.
По-перше, людина самореалізується у світі незалежно від того, бажає вона задовольнити суто власні чи загальні потреби. Інколи саме громадські інтереси є мотивацією для кар’єрного зростання.
Яскравим прикладом такої особистості може бути Нельсон Мандела. Південноафриканський правозахисник виступав за права чорношкірих ще в коледжі, вів активну політику й був ув’язнений за організацію збройного опору. Після звільнення Нельсон змінив свої методи боротьби на мирні й знову повернувся в політику. За роки свого президентства він зробив ряд реформ, що мали на меті подолання соціальної та економічної нерівності в Південній Африці.
По-друге, цілеспрямованість, наполегливість і працьовитість є не свідченням егоїзму, а проявом сили волі й прагненням досягти поставленої мети. Саме ці риси характеру є запорукою успіху.
На підтвердження такої думки прикладом може бути головний герой твору Валер’яна Підмогильного «Місто». Степан Радченко, вирісши в селі, переїхав до міста навчатися, уже в інституті пішов працювати й, урешті-решт, став відомим письменником. Саме плідна праця й наполегливість забезпечили героєві успіх.
Отже, виходячи з наведених аргументів, можна зробити висновок, що високо піднятися кар’єрними сходинками людина може, керуючись як суспільними, так і громадськими інтересами; цілеспрямованість, працелюбність, рішучість і наполегливість є визначальними рисами успішної особистості.