Творчість Оноре де Бальзака
Віктор Гюґо, інший видатний французький письменник, сказав у слові пошани до Бальзака: «Усі його твори становлять єдину книгу, повну життя, яскраву, глибоку, де рухається та діє уся наша сучасна цивілізація, втілена в образах досить реальних, але овіяна сум’яттям та жахом. Чудова книга, яку її автор назвав комедією та міг би назвати історією, книга, у якій поєднуються всі форми і всі стилі». Це — цілісний задум письменника, який хотів усебічно змалювати життя французького суспільства, закономірності й тенденції його розвитку, головні рушійні сили. Твори поєднано спільними персонажами, а їх в епопеї понад дві тисячі. І кожен має свої біографію, вдачу, долю. Один із провідних героїв циклу — Растіньяк, бідний молодий провінціал, студент, який поступово позбувається ілюзій про можливість чесного життя, зумів увійти до вищого паризького світу, одружитися з дочкою мільйонера і стати міністром та пером Франції. Він є головним героєм у романі «Батько Ґоріо», другорядним — у «Шаґреневій шкірі»; з’являється або про нього згадано у романах «Втрачені ілюзії», «Кузина Бетта», «Банкірський дім Нусінґена», «Розкоші та злидні куртизанок», «Комедіанти без відома про це», «Депутат від Арсі». Колишній каторжанин Вотрен діє в романах «Батько Ґоріо», «Розкоші та злидні куртизанок», драмі «Вотрен». Про загибель Люсьєна де Рюбампре, головного героя «Втрачених ілюзій», ми дізнаємось з роману «Розкоші та злидні куртизанок».
В епопеї Бальзака постають детальні картини життя провінції та столиці, усі прошарки населення: від селян, дрібних буржуа та службовців, лікарів, адвокатів до вищої аристократії, міністрів та всевладних банкірів. «Людська комедія» — унікальне явище в історії європейської цивілізації за дві тисячі років.
Вражає, що створила її одна людина протягом 20 років.
Ш. Бодлер про свого сучасника відгукувався так: «Мене часом дивувало, що Бальзака прославляли переважно за його спостережливість; а мені завжди здавалося, що він фантазер, і фантазер жагучий. Усі його герої наділені гарячою життєвою силою…» Художній світ творів Бальзака, як і художній світ кожного великого майстра, гармонійно поєднує різноманітні елементи. найяскравішим прикладом такого сплаву є так звана бальзаківська пристрасть. її ознаками є характер з надмірностями, могутня сила, яка знищує, зрештою, її носія.
«Чи це скнарість Ґранде, чи це розпуста барона Юло, чи це гурманство і нездоланні схильності кузена Понса, чи це кохання Анрієтти де Мордюс або батьківська любов Ґоріо — Бальзак неодмінно показує, як почуття, що охоплює цих людей, розростається, неначе жахлива хвороба, і зрештою бере гору над іншими почуттями» (Андре Моруа). Ця пристрасть героїв є пружиною, яка рухає весь сюжет творів Бальзака.