Коротко та головне про події на території України в Першій світовій війні. Перебіг бойових дій на території України у 1914-1916 рр. ЗНО
Один із найбільших в історії людства конфліктів спалахнув у липні 1914 р., що стало результатом суперництва двох воєнно-політичних блоків: Троїстого союзу (Німеччина, Австро-Угорщина, Італія) і Антанти (Велика Британія, Франція, Росія). Трагедія українського народу полягала в тому, що вона виявилася братовбивчою: в російській армії воювали більше 3,5 млн українців, а в австро-угорській – 250 тис.
Австро-Угорщина претендувала на Поділля і Волинь, Німеччина мала інтереси на Донбасі, у Криму, Південній Україні та Приазов’ї, а Росія планувала загарбати на Західну Україну.
На початковому етапі війни російська армія захопила Східну Галичину і Буковину, розбивши австрійців у Галицькій битві (6 серпня – 13 вересня 1914 р.). Німецько-австрійський контрнаступ, що розпочався у квітні 1915 р., змусив росіян відвести свої війська з Буковини та більшої частини галицьких земель. Навесні 1916 р. російській армії вдався несподіваний контрнаступ – Брусиловський прорив, завдяки якому Росія повернула контроль над західноукраїнськими землями до карпатських перевалів. Надалі військові дії на українській ділянці фронту набули позиційного характеру.
Дати
2-15 травня 1915 р. – Горлицький прорив німецько-австрійської армії.
22 травня – 7 вересня 1916 р. —-Брусиловський прорив.
Запам’ятайте
Українські січові стрільці (УСС) – військове з’єднання у складі австро-угорської армії, сформоване з 2,5 тис. українських добровольців у серпні 1914 р. Першим серйозним успіхом січовиків стала їх перемога над російськими частинами у битві на горі Маківці (29 квітня – 3 травня 1915 р.).