Коротко та головне про події в Україні в роки першої російської революції (1905-1907 рр.) ЗНО
Причини революції:
- невирішеність аграрного питання;
- повна соціальна незахищеність населення;
- недотримання прав національних меншин;
- наявність абсолютизму;
- негативні наслідки війни з Японією 1904-1905 рр.
Революційні події мали три фази:
Піднесення (січень-жовтень 1905 р.). Революційні події розпочалися з розстрілу робітничої демонстрації у Петербурзі 9 січня 1905 р. – «кривава неділя». Це викликало хвилю народного обурення, селянські виступи та масові страйки у Києві, Харкові, Катеринославі тощо. Активізується політичне життя: виникають партії, ради, профспілки. Починаються заворушення в армії: повстання на панцернику «Потьомкін» в Одесі та на крейсері «Очаків» у Севастополі;
Кульмінація (жовтень-грудень 1905 р.). Всеросійський загальний політичний страйк змусив імператора Миколу (Николая) II шукати компроміс. Поступкою з боку влади було підписання Маніфесту 17 жовтня 1906 р., який гарантував дотримання основних громадянських свобод – недоторканності особи, свободи совісті, друку, зборів, союзів. Цей документ дозволяв проведення виборів до вищого законодавчого органу – Державної думи. Легалізація політичних партій і рухів та скасування обмежень щодо українськомовних друкованих видань зумовило появу нових партій (Українська партія соціалістів-революціонерів), україномовної преси (першою почала друкуватися газета «Хлібороб» на Полтавщині). Масово почали виникати осередки національно-культурної організації «Просвіта».
Утім оголошення Маніфесту 17 жовтня 1905 р. призвело до розмежування політичних сил на поміркованих (кадети, октябристи, українські національні партії) та радикалів (більшовики, есери). Останні підбурювали населення до продовження боротьби, що викликало у грудні 1905 р. хвилю збройних повстань у Москві, Харкові, Олександрівську (Запоріжжі) тощо;
Спад (січень-червень 1905 р.). Спостерігалося зменшення активності народних мас, розпочалися репресії, більшість партій знову повертається на нелегальне становище. Навесні 1906 р. відбулися вибори до Державної думи. Ліворадикальні партії участі в них не брали. За підсумком голосування до Думи потрапило 102 депутати від України, 45 з них об’єдналися у рамках Української думської громади на чолі з чернігівським адвокатом І. Шрагою. Українські представники порушували питання політичної автономії для України, українізації різних сфер життя суспільства, вирішення аграрного питання. Імператор розпустив цю Думу.
До складу II Думи (січень 1907 р.) також було обрано 102 депутати з України, 47 з них створили нову думську громаду. Оскільки II Дума була значно лівіша за своїм складом, уже 3 червня 1907 р. вона припинила своє існування. Влада, запропонувала нове антидемократичне виборче законодавство, що позбавляло селян права мати своїх делегатів у парламенті та надавало абсолютну перевагу великим землевласникам і крупній буржуазії. У III Думі вже не існувало окремої Української фракції. Розпуск II Думи та запровадження нового виборчого законодавства вважається завершенням революції.
Дати
1905-1907 рр. – перша російська революція.
17 жовтня 1905 р. – проголошення царського Маніфесту.
З червня 1907 р. – розпуск II Думи. Завершення революції.
Запам’ятайте
Панцерник «Потьомкін» – бойовий корабель, відомий тим, що на ньому 14 червня 1905 р. вперше в історії російського флоту спалахнуло збройне повстання моряків. Організатором повстання був уродженець Житомирщини Г. Вакуленчук. Повстання було придушене лише за допомогою двох ескадр Чорноморського флоту (13 кораблів).