Український національний рух в Австрійській імперії 19 ст.

Коротко та головне про Зародження українського національного руху в Австрійській Імперії у 1-й пол. XIX ст. ЗНО

 

Основним чинником національного відродження на західноукраїнських землях стала діяльність греко-католицької церкви. Ще у 1816 р. виникло Товариство галицьких греко-католицьких свяще­ників, яке очолив І. Могильницький. Воно обсто­ювало право на використання української мови не тільки під час богослужіння, але й у закладах освіти, громадських установах, сприяло утворен­ню початкових шкіл для місцевого люду. У 1820-30-х рр. виходять перші граматики української мови (І. Могильницький, И. Лозинський) та пер­ші фольклорні збірки (В. Залеський).

У Львові у 30-х рр. XIX ст. активну діяльність розгор­нула напівлегальна літературна організація демокра­тично-просвітницького спрямування «Руська трійця». Вона була заснована студентами Львівського універ­ситету і водночас греко-католицькими священиками М. Шашкевичем (1811-1843), І. Вагилевичем (1811- 1866) та Я. Головацьким (1814-1888). Метою «Руської трійці» було сприяння піднесенню національної са­мосвідомості галичан та поширення української мови у різних сферах громадського життя. Апогеєм існуван­ня організації було видання літературного альманаху «Русалка Дністрова», що став першою книгою, яка від­крила шлях народній мові галичан до літератури.

Дати

1833-1837 рр. – існування гуртка «Руська трійця».

1837 р. – видання альманаху «Русалка Дністрова».

Запам’ятайте

Іван Могильницький (1778-1831) – український освітній і церковний діяч, філолог, священик Української греко-католицької церкви у Перемишлі, один з перших представників національного відродження у Західній Україні.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: