В. Шкляр “Чорний ворон” Скорочено

Василь Шкляр “Чорний ворон” читати скорочено Ви можете за 30 хвилин. “Чорний ворон” стислий переказ не донесе всіх історичних подій та почуттів, тому краще читати роман повністю.

 

“Чорний ворон” скорочено

Частина 1 скорочено

Розділ перший

1

Отамана Веремію ховають в Гунському лісі двоє чоловіків і отець Олексій. Яму викопали за двадцять кроків на схід від старезного дуба. Священик просить відкрити труну, щоб переконатися, що там саме Веремія. Веремію ховають у брилі та вишиванці як він просив. За цим дійством спостерігає тільки старезний одноокий чорний ворон якому вже виповнилось 270 років. Коли отець з чоловіками пішов, прийшли інші в шапках-будьонівках і викопали труну, але вона була пуста…

2

Отаман Чорний Ворон пригадує, як ходив до сліпої ворожбити Євдосії, щоб та забрала з його душі страх і жаль. Пригадує, як потім став невблаганним вбивцею і як пощадив одного ворожого китайця і взяв до себе. Тепер після важкого поранення він знову у Євдосії, яка його виходила. Ввечері до нього прийшла дівчина з запахом азалії і на ранок щезла як примара.

Також у донесені уповноваженим Какавишником йде опис Чорного Ворона: «…непримиримо хитрый и упрямый враг. Возраста около тридцати. Высокого роста, черная борода, длинные черные волосы до плеч… Сын лесничего, сочиняет стихи… Отряд насчитывает около 300 пеших и 75 конных хорошо вооруженных бандитов. Оперирует в Звенигородском, Черкасском, Чигиринском уездах, в Холодном Яре, Лебединском и Шполянском лесах…».

3

Ранком, осідлавши свого Мудея, Чорний Ворон рушив у ліси. Дорогою згадав про смерть отамана Василя Чучупака, котрий щоб захистити брата Петра і іншого отамана Павла Солонька, сам повернув назустріч ворогові і вже перед самим кільцем ворожої кінноти пустив собі кулю в скроню. А потім Митрюха Герасімов, командир ворожого ескадрону, ще довго гамселив мертве тіло Василя від злості. Згодом прив’язав тіло до коня і поволік до Мельників, щоб показати матері.

4

У лісі Ворон зустрічає Досю Апілат, молоду козачку, яка воювала неначе сатана, залишаючи тільки криваві просіки ворогів. Дося залишає Воронові свою папаху і одівши її Ворон відчуває знову запах азалії.

Розділ другий

1

Отаман Веремія знову починає докучати порадами, ніхто не знає чи справді Веремія живий, чи хтось за звичаєм взяв його прізвисько. До хати Веремії, де живе його мати і вагітна дружина Ганнуся, приїжджає комісар і починає допитувати жінок. Нічого не дізнавшись їде геть, а ввечері Ганнусі передають записку, щоб вона прийшла до Високої Греблі.

2

Чорний Ворон пригадує, як колись зі своєю ватагою, переодягнувшись у будьонівців, розправився з Яшею Гальперовичем (головний черкаський «бебех») та чекістами, що їхали на американському «пірсі» до Кременчука. І як Яша сам згодився зарубати своїх чекістів, щоб його пощадили, але його потім повісили і спалили у авто. Серед документів Яші був припис, що амністія була оголошена лише для того, щоб розправитися з тими, хто сам прийде.

3

Історія Чорного Ворона: Спершу був завзятим воякою, який успів повоювати «за царя і отечество», потім за «душку Керенського», отримати три Георгіївські хрести, стати штабс-капітаном Черноусовим з призначенням переїхати з Умані, де познайомився з Тіною, до Черкас. У Черкасах ставив до муру і розстрілював тих, з ким до того воював за царя. Далі як офіцер армії УНР перехоплював москалів-дезертирів та підчепивши тиф і попав до шпиталю. Там його врятувала Тіна від більшовиків і залишивши шпиталь він пристав до ватаги Семена Гризла. Семен подарував йому коня Мудея та зброю і разом з іншими козаками вони уночі напали на Мокру Калигірку, де вибили усіх москалів, що там стояли. Після того, до загону Семена Гризла почало приєднуватися багато нових хлопців і було вирішено розбитися на дві ватаги. Другу ватагу очолив Чорновус, і за порадою Семена бере собі прізвисько Чорний Ворон.

Розділ третій

1

Пізно ввечері Ганнуся приходить до Високої Греблі, де стояв вітряк Веремієвого дядька Трохима. Саме там вона колись познайомилася з Веремією, вони покохали одне одного. Але ніхто на побачення так і не прийшов.

2

Ватаги українських партизан, що вже третій рік воюють з москалями по Україні, починають одні за одними зневірятися у своїй справі. Вже навіть не довіряють емісарам, що сповіщають про швидкий початок визвольного руху у всіх землях.

3

Чорний Ворон згадує як його було поранено. Спочатку він зі своїм загоном у 35 козаків напали на Капітанівку, а коли пішли звідти наштовхнулися спочатку на кінний відділ міліції, а потім і на два ескадрони кавалерійського полку. Спочатку Воронові пощастило, не розуміючи хто є хто, міліція і кавалерія били один одного, але потім разом почали обступати Ворона. Саме у цій битві багато полягло його козаків та і сам він був поранений.

Також Ворон згадує, як вони напали на Лебединський цукровий завод, коли там зібралася вся місцева верхівка, яку його козаки приставили до муру. Як знову зустрів там Тіну, як вона сказала, що то вона так влаштувала, щоб усі москалі зібралися у єдиному місці.

Розділ четвертий

1

Наступного дня Ганнуся знову пішла до Високої греблі, а коли повернулася ні з чим, її забрали військові до Матусова для впізнання тіла її чоловіка. Тіло було дуже побите, але вона вгледіла, що то був не Веремія. Військовим вона підтвердила, що то її чоловік.

Багато козаків почало зневірятися у продовжені опору, селяни перестали їх підтримувати. А ще з’явився чекіст Птіцин, який почав агітували скласти зброю за амністію. Козаки запросили його до лісу на перемовини.

3

Птіцин не був боягузом і сам пішов до лісу, попередньо заарештувавши усіх родичів Чучупак з наказом розстріляти їх, якщо він не повернеться. Після переговорів Пьотр Птіцин зумів загітувати більшу частину козаків здатися і скористатися амністією. Так здалися ватаги разом зі своїми отаманами Деркачем, Семеном Чучупакою і Панченко. Козакам надали амністію, а отаманів забрали до Кременчука і більше їх ніхто не бачив. Після амністії червоноармійці рушили до Мотринського монастиря, де зняли дзвони і зґвалтували усіх черниць.

4

Птіцин квартирував у місцевого попа і ось ввечері він знаходить у своїй кімнаті ляду до підвалу, у підвалі була підпільна типографія проти “совєтської влади” з новими агітками. Коли він знаходився там, то почув як хтось заходить до підвалу з інших дверей.

5

Чорний Ворон їде до Холодного Яру і згадує історію козака Вовкулаки. Як у Вовкулаки був менший брат Куземко, козак-красень, як вони обидва потрапили до загону Гризла і як разом воювали. Та Куземко покохав жидівку Цілю, яка була на стороні ворога, та виказував їй усю інформацію про загін Гризла. І от коли Гризло зрозумів, що серед козаків є зрадник, Вовкулака здогадався хто то був. Вистеживши брата разом з Цілею, він їх вбиває,  а потім спалює. Він нікому не зізнався, що то його брат був зрадником і носив цей тягар у себе в серці.

Далі Чорний Ворон дорогою зустрічає двох міліціонерів, що перевозили товар до радкопу, взяв у них цигарок, сірників і мила – заплатив пачкою рублів і відпустив.

Розділ п’ятий

1

У село привозять вбитого Веремію, якого упізнала Ганнуся, і возять вулицями для остраху селян. Всі повибігали з дворів, щоб подивитися. А от з’явилася стара Танасиха і почала причитати про загибель Веремії, що призвело до того, що замість показового виступу все переросло в похорону процесію.

2

До підвалу, це знаходився Птіцин, прийшла молода попівна, щоб виготовляти нові листівки. Птіцину стало шкода її і він хотів врятувати її від неминучої загибелі і почав питати хто змусив її друкувати листівки. Та попівна сказала йому, що ненавидить їх усіх і змусив її це робити Чорний Ворон, а потім дала йому гранату «кукурудзу» без чеки.

Чекісти почали самі переодягатися у козацькі ватаги, щоб їздити селами та запрошувати селян приєднатися до них. Хто так робив – вбивали. Та от одного разу загін чекістів під приводом Дерези натрапив на загін Чорного Ворона, які були переодягнені в будьонівців. Усіх чекістів утопили у Гнилому Тікичі.

Також Чорний Ворон разом з отаманом Гонта-Лютим розбив більше 100 красно армійців, тому їх було запрошено на переговори до Звенигородки. На переговори поїхали Чорний Ворон, китаєць Ходя та сотник Бойко з козаком Чикирдою з ватаги Гонти-Лютого. Їх зустріли привітно, нагодували та сказали, що отамани залишились самі. Регулярні війська УНР були розбиті і їм пропонують амністію. Козаки, не прийнявши пропозицію, поїхали.

3

Чорний Ворон їде далі, він вночі починає блукати біля свого рідного дому і то йому пощастило, так як там на нього чекала засідка. Нарешті він добирається місця, де зимувала його ватага. Першим його зустрічає Вовкулака, який чудом зостався живим.

Частина 2 скорочено

Розділ перший

1

До Ганнусі приходить оскаженілий червоногвардієць і погрожує вбити її, якщо протягом місяця до нього не з’явиться Веремія. Того мертвого Веремію, що возили підводою, викрали, а червоногвардійцям, що конвоювали підводу, відрубали голови. Того ж дня Ганнуся народжує хлопчика.

2

До отаманів прибуває посланець уряду УНР і радить всім розійтись, так як на часі не має сил їм допомагати. Всі одностайно вирішують продовжувати боротьбу.

3

Навесні Чорний Ворон навідується до села Журавки, де у церкві зустрічається з Тіною і домовляються про зустріч на згарищі Ляща. Лящ був заможний селянин, підтримував козаків, мав чотирьох синів, що воювали у отамана Жуйводи. Коли трьох синів було вже вбито, а останній навідався до нього, його хату оточили. Син, щоб не потрапити до полону, застрелився, а старий Лящ, перебуваючи у хаті, підпалив її. Зустрівшись, Чорний Ворон з Тіною кохаються і Тіна розповідає йому, що постійно слідувала за ним. Також вона пропонує поїхати закордон, та Ворон відмовляє. Тіна розповідає як її зґвалтували троє «дайоші».

Розділ другий

1

До Ганнусі приходить ад’ютант Веремії Чорт і розповідає як Веремія зміг врятуватися одного разу. Також пропонує сховати її з дитиною від можливого розстрілу, але Ганнуся відмовляється.

2

Отамани Холодного Яру вирішують як їм далі воювати і об’єднуються під приводом Ларіона Загороднього. В цей час до Єлисаветграду приїжджає полковник Армії УНР Гамалій, який шукає зустрічі з отаманами. Спочатку зустріч відбувається між отаманом Гупало та сотником Завірюхою, який приносе звістку, що вони організовують всеукраїнське повстання.

3

В бою з отрядом 73 полку начальника Зоммер-Чарина поранено Чорного Ворона і він відлежується у отамана Гупало. Приїжджають інші отамани та сотник Завірюха і обговорюють подальші злагоджені дії і домовляються про наступну зустріч вже з полковником Гамалією. Також Чорний Ворон дає наказ Вовкулакові вирушити разом з Ходею та Біжу до навколишніх сіл, щоб знайти тих «дайоші», що зґвалтували Тіну і вбити їх.

Розділ третій

1

Ганнусю разом з дитиною ведуть на розстріл до прірви, дорогою її постійно залякують і намагаються зламати. Коли на неї вже наставили зброю і хотіли забрати дитину, вона разом з Ярком стрибає і розбивається, але Яркові пощастило – він уцілів. Через деякий час під’їжджає Вовкулака і вбиває комуняк. Дитину він забирає з собою, щоб захистити від небезпеки, а тіло Ганнусі забирає додому мати Веремії разом з Танасихою.

2

До отаманів приїздить Гамалій та надає їм накази про призначення на посади начальників полків та віддає наказ про підвищення дисципліни та тимчасового припинення вилазок. Також обговорюють зустріч всіх отаманів України і представників регулярних військ УНР, спочатку було запропоновано зустрітися в Києві та потім змінили на Звенигородку.

3

До Чорного Ворона повертається Вовкулака і розповідає, що залишив сина Веремії Ярка у сестри одного з лісовиків Квочки. Далі розповідає як вони знайшли тих трьох «дайошів», як їх кастрували і вбили. До ніг отамана кидає мішок з головою одного з них у якого була велика червона пляма на обличчі.

Загородній приносе до Чорного Ворона накази від Гамалія з подяками та наказом дати відповідь щодо кількості козаків в загонах. У Ворона з’являються підозри щодо Гамалія і він їде на три дні по своїм справам.

Розділ четвертий

1

Вовкулака забирає малого Ярка і віддає Воронові, а той відвозить дитину до Євдосі і просить приглядіти за нею.

2

Гамалій наказує козакам сидіти і не нападати, коли ж Загородній вирішує напасти на поїзд, то наказує нікого не вбивати. Далі приходе наказ від Гамалія, що прийшов час зборів усіх отаманів у Звенигородці, так як 1 жовтня з Польщі і Румунії виступає об’єднана армія УНР. Тому Завірюха приїжджає до Чорного Лісу за отаманами, щоб їх провести до Звенигородки. З ним їдуть отамани Загородній, Гупало та Голик-Залізняк зі своїми ад’ютантами, Чорний Ворон відмовляється їхати і просить отаманів передумати, так як відчуває пастку. Дорогою до міста отамани натрапляють на котовський роз’їзд, але їм вдається втекти без жертв. Дорогою вони зустрічають Гамалія, який ділить отаманів на дві групи: він разом з Загороднім та Голик-Залізняком в першій і інші з Завірюхою у другій. Коли перша група прибуває до місця зустрічі їх всіх арештовують. З донесення стає зрозуміло, що москалі організували операцію «Заповит», метою якої було знешкодження спочатку усіх ватажків, а далі і самих козаків. Гамалій і Завірюха були агентами москалів, і навіть після арешту їх також арештовують для виду і відправляють у київську Лук’янівську в’язницю.

Частина 3 скорочено

Розділ перший

1

Ярко знаходиться у Євдосі і вона дуже до нього прив’язується, як до рідної дитини.

2

Чорний Ворон дізнається про арешт отаманів та картає себе, що не вбив Завірюху. Потім вирішує забрати Ярка, віддати його Тіні і перевезти їх закордон. Для цього просить отця Олексія організувати йому зустріч з Тіною у нього вдома. Далі домовляється з Тіною, що вона прийме Ярка і поїде, а він до них приєднається згодом. Але Тіна просить дати їй ще тиждень, щоб попрощатися з рідними, так як можливо вже більше не повернеться на Україну.

3

Чорний Ворон вирішує не нападати на червоних поки не відвезе Тіну і Ярка у безпеку. Але одного разу його козаки помічають продотряд і вирішують забрати те, що було вкрадене у селян. Загоном у 10 козаків вони вирушають на зустріч червоним, ховаються у сосняку і чекають на них. Але козаків помічають і ще з двох сторін до сосняку підходять кінний загін і жидівська самооборона, до яких приєднуються міліціонери (всього червоних близько 60). Чорний Ворон вирішує тримати оборону у лісі. Червоні надвечір починають штурмувати ліс, але їх відбивають. Тоді вони починають навалюватись з усіх сторін, і, так як уже стало темно, Чорний Ворон наказує прориватися крізь кінний загін. Під час втечі було поранено у живіт Коляду і його відвозить Чорний Ворон, Вовкулака та Дядюра до Ілька (брат Коляди). Коляда помирає і його ховають на городі, а самі козаки ночують у Ілька. На ранок будинок оточують червоні і козаки виходять з дому, тут вибухає підпалена повітка Ілька і, скориставшись нагодою, Чорний Ворон і Вовкулака тікають. Дядюра їх прикриває і його вбивають. Ілько засвідчує червоним, що вони вбили Ворона.

Розділ другий

1

Чорний Ворон приїздить до Євдосі і забирає Ярка.

2

Чорний Ворон переодягається у комісара, що був у відпустці, бере Тіну і Ярка і їдуть у напрямку Умані. Без пригод добираються до села Тишківка, де їх з шаною зустріло подружжя селян. Воронові це не сподобалося, адже він був у формі комісара, але Тіна пояснила, що це лише людська доброта до подорожніх з дитиною. Ворон каже, що саме через цю доброту стільки лиха на Україні.

3

Чорний Ворон приїздить до Гайсина і як радянський комісар іде до місцевого комісара, щоб його з Тіною і Ярком квартирували. Місцевим комісаром виявився Калюжний (одружився на Манюні), він упізнає Ворона, але не видає. Калюжний запрошує переночувати у нього і розповідає свою історію: він був воїном УНР, але коли було розстріляно полковника Болбочана (Болбочан мав вплив на солдат і його боялося керівництво УНР), Калюжний зрозумів, що з такими лідерами України не може бути. На що Чорний Ворон каже, що Україна це не керівництво, а земля, яку треба захищати. Калюжний відказує, що у Чорного Ворона вже не має майбутнього.

4

Дорогою Чорного Ворона перепиняють тутешні козаки і хочуть вбити, та завдяки Яркові він доводить, що вони свої. Ворон радіє, що опір є по всій Україні.

5

Ярко знов рятує Чорного Ворона і Тіну вже від більшовиків. Відбувається розмова між Вороном і Тіною, Тіна каже, що для неї Ярко їх дитина і дякує за нього.

В Дунаїці вони приходять до батюшки Тимофія (контакт надав отець Олексій) і ночують у нього. Тимофій просить залишити їм дитину, але йому відмовляють. Наступного для вони переодягаються у місцевих жителів і йдуть до прикордонного села Шидлівців, де мають зустрітися з Ничипором Петриченко та його дружиною Марусею. Дорогою до них двічі чіпляються більшовики, одних відпроваджує Тіна, а від інших вони відкупилися їжею, що дав батюшка Тимофій. Далі дістаються оселі Петриченка (він був лежачий) і вночі Марюся переводить їх через Збруч до іншої хати. Вони у Польщі. Хоча тут також українська земля, але люди до них непривітні. Одного разу їх запрошує на ночівлю самітна жидівка і вони ночують у неї.

6

Вони дістаються поліційної управи і Тіні дають безкоштовний квиток на поїзд до Тернополя. Настає час прощатися, їм важко щось сказати. Тіна каже, що буде його чекати і писати йому на ім’я Богдан Крук.

Розділ третій

1

Чорний Ворон повертається до загону, на зиму залишилось тільки 12 козаків. Вовкулака каже, що комуна за них уже забула, тому треба про себе нагадати. Він розповідає про справу отамана Туза, якого днями будуть судити з двома іншими козаками. Ворон пристає на пропозицію звільнити бранців за умови, що Вовкулака сам все розвідає.

2

До Народного дому набилось чимало людей, привозять на вантажівці полонених і починається суд. Туз заявляє, що він так ненавидить червоних і воював за Україну. Тут викривають себе козаки Ворона, звільняють Туза і ще двох козаків, а всіх червоних розстрілюють, пожалівши лише водія вантажівки та китайця-конвоїра. У лісі Туз зі своїми козаками під’їли та подалися в бік Тарасівки.

Розділ четвертий

1

Козаки зимують у лісі, розмовляють про життя, читають та грають у карти. Одного разу В’юн з Козубом догралися до того, що В’юн програв свій «штаєр» і отаман наказує ще раз їм зіграти на власне життя: хто програє того уб’ють. Всі злякалися, але це був лише урок від отамана. Він наказав лише всипати один одному по 20 шомполів.

2-3

У лютому 1923-го була вчинена спроба втечі з Лук’янівської в’язниці 14 в’язнів з камери смерті. Серед них були отамани Загородній, Голик-Залізняк, Гупало та їх ад’ютанти. Після невдачі, вони забарикадувалися на верхньому поверсі та вбили один одного. У донесені ж сказано, що їх всіх було розстріляно і за це радянська влада нагородила деяких начальників-жидів в’язниці медалями.

4

Настала весна, козаки почали готуватися до спротиву.

Частина 4 скорочено

Розділ перший

1

Навесні до козаків повертається лише Василинка і вони йдуть на першу справу до Шполи брати поштове відділення. Там «дурна куля» вбиває В’юна, Ворон віддає його «штаєра» Козубу.

Починається облава на Чорного Ворона, спочатку їх женуть з Лебединського лісу, далі з Графського і вони вирішують податися до Холодного Яру.

2

Ворон пише листа до рідних, де просить вибачення за їх страждання та переслідування радянською владою, та просить відмовитися від нього. По дорозі до Холодного Яру козаки натрапляють на бричку. В ній їхали перший заступник голови окружного виконкому Касатонов, діловод Самохін та жінка-чекіст. Козаки чоловіків вішають, жінку залишають Ході порозважатися (сказала, що зробить усе, щоб її залишили живу). Далі козаки згадують легенду про скарб, який десь заховано у лісі і починають вигадувати, що то могло бути.

Розділ другий

1

Козаки осідають в Холодному Яру і перевіряють навколишні ліси та села у пошуках інших козаків. Василинка розповідає як йому «повезло» з новенькою черницею з монастиря «Мортя». Вона його переслідувала, а потім віддалась. Казала, що закохалася в нього, але він бачив слід від пістолета на нозі і тому впевнений, що вона чекіст.

2

На третій день козаки зустрічають зарослого козака Гриця, який один залишився у лісі. Він розповідає, що тут лишилися тільки такі ж одинаки як він. Далі просить узяти лопату, так як він хоче щось їм показати.

3

Козаки викопують гільзу, у якій був бойовий прапор полку гайдамаків Холодного Яру з девізом – «Воля України або смерть». Вовкулаку назначаю прапороносцем.

Розділ третій

1

Козак Сутяга приносить звістку, що зустрів ад’ютанта Веремії Чорта у лісника Гудими, і Чорт сказав, що Веремій живий і хоче зустрітися з Чорним Вороном.

2

Через Гудиму домовляються зустрітися у Відьминій Пазусі. До Ворона і Вовкулаки приїжджають Чорт і Веремій з закритим обличчям. Чорт намагається достати револьвер, але Вовкулака його вбиває, Ворон ранить «Веремію» у ногу і переслідує. «Веремія» погрузає у трясовині і Ворон дізнається, що то був його знайомий сотник Завірюха. У нього Ворон дізнається адресу Гамалія. На козаків іде облава: червоні вбивають Козуба і Захарка, Сутягу вбиває Ворон, так як той був зрадником. Ворон навідується до Гудими і вбиває його.

Розділ четвертий

1

Ворон зустрічає чорницю, якою була Дося і вони кохаються.

2

Цокало, Фершал й одноокий Карпусь самовільно йдуть у село і здаються для амністії. Ворон пропонує Василинці і Біжу (наймолодші у загоні) повернутися додому, вони відмовляються.

Загін робить напад станцію Фундукліївка, де вбивають лише одного чекіста. Після нападу козаки вирішують повернутися до Лебедина.

3

Ворон, Гриць і Вовкулака потрапляють під обстріл. Вовкулаку вбивають, а Ворона ранять у голову. Вночі Ворон добиває Тасю – коня Вовкулаки.

4

Ворон і Гриць ночують у Лящевому хуторі, на них знов облава. Гриць, що його не взяли живим, стрибає у колодязь, Ворон тікає.

Розділ п’ятий

1

Знов з’являється трьохсотрічний птах чорний ворон, який постійно слідує за козаками.

2

Настала осінь, а з нею полили дощі. Ворон відправляє Василинка додому, потім Невіруючий Хома разом з Ладимом їдуть на Донбас. Залишається лише Чорний Ворон, Ходя і Біжу.

Варфоломій приводе Досю до льоху і показую лаз до печер. Дося облаштовує печери для сховку Ворона. Одного разу її бачить сестра Ольга (та, що була з Василинкою), вони б’ються і Дося вбиває Ольгу.

3-4

Коли наступала зима, Ворон доручає Біжу влаштувати коней до селян на зиму. Біжу хапають, мордують і коли хочуть відрубати йому ноги, він погоджується відвести чекістів до їхнього сховку. Біжу майже приводить їх, але в останню мить кричить «Тікайте! Я зрад…», його вбивають. Ворон і Ходя починають прориватися, ранять коня Ході, Ходя бере люйса і прикриває отамана. Ходю вбивають. Ворон прискакує на Мудеї до льоху, де його чекала Дося, віддає їй Мудея, а сам пірнає у льох. Будівлю оточують, у льосі лунають два вибухи і він іде під землю. Чорний ворон (птах), що сидів на дереві, летить до льоху і розбивається на смерть.

Від автора

Далі достовірних джерел про долю Чорного Ворона немає. Є згадка в архівах ЧК, що тільки наступного року була ліквідована банда Чорного Ворона, тож можливо, що Ворон уцілів у печерах під льохом.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: