Коротко та головне про військові походи козаків на початку XVII ст.
Гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний. ЗНО
Після хвилі козацько-селянських повстань кін. XVI ст. на Запорізькій Січі почала домінувати поміркована течія щодо відносин з поляками. Певній нормалізації українсько-польських відносин також сприяло посилення турецької загрози для Речі Посполитої.
Одним з визначних політичних діячів і полководців того часу став Петро Конашевич-Сагайдачний. Свою військову славу гетьман здобув завдяки вдалим походам на турків і татар. У 1606 р. козаки під його керівництвом взяли турецьку фортецю Варну, у 1608 Перекоп, а наступного року перед П. Сагайдачним не встояли Ізмаїл, Кілія та Білгород-Дністровський. 1614 р. козацькі війська зруйнували турецькі порти Сіноп і Трапезунд, у 1615 р. підпалив Стамбул, а у 1616 р. його зусиллями було звільнено понад 15 тис. невільників у Кафі. У 1618 р. гетьман спільно з польським королевичем Владиславом брав участь у поході на Москву.
Завдяки допомозі, яку 40-тисячне козацьке військо на чолі з гетьманом П. Сагайдачним надало полякам у битві проти 150 тис. турецької армії під Хотином, було здобуто вирішальну перемогу у турецько-польській війні 1620-1621 рр. та зупинено подальше просування османів до Європи. Тут гетьман отримав смертельне поранення та невдовзі пішов з життя.
Дати
1615-1622 рр. – гетьманування П. Конашевича-Сагайдачного.
1621 р. – Хотинська битва.
Запам’ятайте
Самійло Кішка (1530-1602) – козацький отаман, старший війська Запорізького. Очолював козацьке військо в Інфляндській кампанії, здійснив низку вдалих походів морем на Ізмаїл, Очаків, Білгород-Дністровський.