Коротко та головне про Революцію 1848 р. в Австрійській імперії та її вплив на події в Західній Україні. ЗНО
Революційні події 1848 р., що сколихнули низку європейських країн («Весна народів»), зокрема і Австрійську імперію, стимулювали появу нової хвилі національного руху в західноукраїнських землях, насамперед Галичині. На початку травня 1848 р. у Львові 66 представників патріотично налаштованого духовенства та національно свідомої інтелігенції створили «Головну руську раду», яка мала координувати революційний рух в українських землях. На чолі Головної руської ради став єпископ Г. Яхимович (1792-1863). Діячі Ради зверталися до імператора з вимогами про територіальну автономію регіону. Проте Відень так і не задовольнив цю ініціативу.
Під час революції 1848 р. серед українців особливої актуальності набули питання соціально-економічного стану селянства та реалізації планів національного відродження. Завоюваннями революції стало скасування кріпацтва та перехід до конституційного правління. Це дозволило українцям отримати власне представництво у парламенті (рейхстазі). Вже серед депутатів рейхстагу першого скликання було 39 українців (27 походило із селян). Серед головних вимог: безоплатне скасування кріпацтва, покращення становища селян, поділ Галичини на Західну (польську) та Східну (українську). Але навесні наступного року імператор розпустив парламент, а згодом і відібрав даровану конституцію. Подальше відновлення абсолютистських порядків призвело і до розгону Головної руської ради (1851).
Дати
1848 р. – скасування панщини в Галичині.
Запам’ятайте
«Зоря Галицька» – перша газета, що видавалася українською народною мовою (з травня 1848 по квітень 1857 р. у Львові). Була друкованим органом Головної руської ради.