Вплив революції 1848 р. в Австрійській імперії на Західну Україну

Коротко та головне про Революцію 1848 р. в Австрійській імперії та її вплив на події в Західній Україні. ЗНО

 

Революційні події 1848 р., що сколихнули низку євро­пейських країн («Весна народів»), зокрема і Австрійську імперію, стимулювали появу нової хвилі національного руху в західноукраїнських землях, насамперед Галичи­ні. На початку травня 1848 р. у Львові 66 представників патріотично налаштованого духовенства та національно свідомої інтелігенції створили «Головну руську раду», яка мала координувати революційний рух в українських зем­лях. На чолі Головної руської ради став єпископ Г. Яхимович (1792-1863). Діячі Ради зверталися до імператора з вимогами про територіальну автономію регіону. Проте Відень так і не задовольнив цю ініціативу.

Під час революції 1848 р. серед українців особливої ак­туальності набули питання соціально-економічного ста­ну селянства та реалізації планів національного від­родження. Завоюваннями революції стало скасування кріпацтва та перехід до конституційного правління. Це дозволило українцям отримати власне представ­ництво у парламенті (рейхстазі). Вже серед депутатів рейхстагу першого скликання було 39 українців (27 по­ходило із селян). Серед головних вимог: безоплатне ска­сування кріпацтва, покращення становища селян, поділ Галичини на Західну (польську) та Східну (українську). Але навесні наступного року імператор розпустив пар­ламент, а згодом і відібрав даровану конституцію. По­дальше відновлення абсолютистських порядків призве­ло і до розгону Головної руської ради (1851).

Дати

1848 р. – скасування панщини в Галичині.

Запам’ятайте

«Зоря Галицька» – перша газета, що видавалася україн­ською народною мовою (з травня 1848 по квітень 1857 р. у Львові). Була друкованим органом Головної руської ради.

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: