Взаємодія романтизму і реалізму у літературі

Взаємодія

романтизму і реалізму

у літературі

 

XIX ст. називають «століттям історії», і невипадково — саме в цей час відбуваються серйозні соціальні зміни, які позначились на ході літературного процесу: Велика Французька революція створила духовні засади для виникнення суспільства буржуазної демократії, і хоча просвітників-раціоналістів XVIII ст. було звинувачено у кривавих жахіттях якобінського терору, все одно європейське суспільство пішло шляхом розвитку раціональної культури, про що яскраво свідчить розквіт науки в XIX ст.

Яскравою прикметою літератури XIX ст. було виявлення національної своєрідності окремих країн. Формування європейських націй завершувалося. якщо в попередні епохи розвитку європейських літератур інтелектуали Європи радше сприймали себе як своєрідну «інтелектуальну націю» серед різнорідного, але нерозумного люду, то тепер письменники ототожнювали себе з культурою своєї батьківщини. Проте усвідомлення національної самобутності не означає відокремлення. У європейських культурах триває активна взаємодія, що сприяє взаємозбагаченню й утвердженню самобутності кожної з них.

Для літератури XIX ст. характерними є два глобальних літературних напрями: романтизм і класичний реалізм. Ці напрями розвивалися паралельно, постійно взаємодіяли, збагачували один одного. Романтизм уважають «старшим» за класичний реалізм, оскільки романтики раніше, ніж реалісти, розробили власну естетичну теорію, що спочатку виникла в Німеччині (Єнський і Гейдельберзький університети), а потім поширилася світом.

Реалізм же тривалий час про себе не заявляв. навіть цей термін з’явився в літературознавстві лише наприкінці XIX ст.— тоді, коли напрям уже сформувався.

Література революційної епохи була спрямована на аналіз суспільства. За «поетичне правосуддя» бралися і романтики, і реалісти. Але робили вони це різними методами.

 

Романтизм

Реалізм

Незвичайні, екзотичні, далекі (часто вигадані) країРеальні, добре знайомі читачам місця

Система жанрів

Переважання ліричних жанрівПереважання епічних жанрів
Поміж жанрів епосу домінує історичний романПоміж жанрів епосу домінує соціально- психологічний роман (про сучасність)

 

Рейтинг
( Поки що оцінок немає )

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Guru.net.ua
Додати коментар

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: