Коротко та головне про зовнішньополітичну діяльність уряду Богдана Хмельницького. ЗНО
Під час Визвольної війни зовнішня політика уряду Б. Хмельницького характеризувалася високим ступенем інтенсивності та мала декілька основних напрямів: польський, кримський, молдовський та московський.
Українсько-польські відносини. На початку війни козацька старшина, зокрема і сам гетьман, ще перебували під впливом ідей автономії для України у межах Речі Посполитої. Тому Б. Хмельницький вирішив наприкінці 1648 р. укласти перемир’я з королем Яном II Казиміром під Замостям. Невдовзі Польща порушила домовленності. Після невдалої облоги Збаража козаки уклали з Польщею Зборовський мир. Влада гетьмана охопила Брацлавське, Київське та Чернігівське воєводства, реєстр – 40 тис., але західноукраїнські землі поверталися до Польщі. Головне значення договору: Польща вперше визнала існування окремої козацької держави. Поразка під Берестечком привела до Білоцерківського договору, який суттєво обмежив українську державність. Влада гетьмана зберігалася на Київщині, реєстр скоротився до 20 тис., шляхті поверталися втрачені маєтки тощо. Ще більш катастрофічними стали наслідки Жванецької кампанії: вони не залишали місця навіть для автономії України.
Українсько-кримські відносини. Вагома роль в українсько-польському конфлікті належала Кримському ханству. Козаки намагалися залучити його як союзника. Проте кримський хан був прибічником політики «рівноваги сил», що передбачала взаємне виснаження України і Речі Посполитої. Отже, союзницькі відносини з Кримом мали фатальні наслідки для втілення ідеї української державності.
Молдовські походи. На початку 1650-х рр. гетьман вирішив налагодити союзницькі зв’язки з Молдовою. Навесні 1652 р. загін на чолі з Т. Хмельницьким вирушив до Молдови і у серпні відбувся його шлюб з донькою молдавського володаря. Але згодом місцева боярська опозиція за підтримки Валахії і Семиградця підняла повстання, Тимоша було вбито. Ця подія звела нанівець спроби Б. Хмельницького знайти підтримку у Молдови.
Українсько-московські відносини. У жовтні 1653 р. Земський собор у Москві прийняв рішення про встановлення протекторату над Військом Запорізьким і початок війни з Польщею. На Переяславській Ряді, хоча російське посольство відмовилось присягати від імені царя не порушувати прав українців, критична ситуація, у якій опинилася Гетьманщина, змусила Б. Хмельницького погодитися на умови Москви. Рішення Ради зафіксували «Березневі статті». У 1656 р. цар, зважаючи на успіхи шведів у Прибалтиці та не попередивши українців, уклав мир з Польщею у Вільно.
Останні роки. Після зради Москви, Б. Хмельницький у 1656-1657 рр. спробував створити нову антипольську коаліцію за участю Швеції, Семиграддя, Бранденбургу, Молдови, Валахії тощо. Проте поразки у війні, послаблення козацького війська не дозволили реалізувати дипломатичні плани гетьмана та прискорили його смерть.
Дати
8 серпня 1648 р. – Зборівська угода.
18 вересня 1651 р. – Білоцерківська угода.
8 січня 1654 р. – Переяславська Рада.
Березень 1654 р. – укладення «Березневих статей».
Запам’ятайте
Іслам-Гірей III (1604-1654) — кримський хан у 1644-1654 рр. З початку Визвольної війни підтримував союзницькі відносини з Гетьманщиною, які неодноразово порушував. Не будучи зацікавленим у надмірному посиленні України, хан у битвах під Зборовим, Берестечком та під час Жванецької облоги переходив на бік поляків.
«Березневі статті» – комплекс документів, які регламентували політичні та правові засади союзу з Московією. Над українськими землями визнавався московський протекторат, обмежувалися зовнішньополітичні контакти Гетьманщини, але зберігалися основні права і вольності Війська Запорізького, незалежність у проведенні внутрішньої політики. Реєстр зріс до 60 тис.